Ako vyzerajú slovensko – poľské Vianoce v Anglicku

0
10

Danka je Slovenka, ktorá vyštudovala v Prešove. Našla si manžela Poliaka a v Anglicku už žijú 7,5 roka. Má dve krásne detičky, z ktorých sa veľmi teší. Sú pre ňu všetkým.

Ako trávi Vianoce v zahraničí, čo jej chýba a naopak v čom sú možno lepšie? Prezradí nám nielen to, ale aj aké jedlo pripravuje na štedrý deň pre Santu?

Danka, kedy začínate s vianočnou výzdobou?

Keďže žijeme vo VB, tu sa stavajú stromčeky najneskôr 6. decembra. Ale u nás doma vtedy robíme len vianočnú dekoráciu. Stromček si staviame až deň pred štedrým dňom – umelý.

Ako vyzerá vaša štedrá večera? Kombinujete jedlá vašich krajín?

Večeru začíname modlitbou, ktorú tento rok krásne zvládol náš starší syn Michalko (4.r.), potom si dáme prípitok. Počas večere  kombinujeme poľské a slovenské jedlá. Večeru začíname chlebom s cesnakom a soľou. Jedenie oblátok je iné. Každý si odlomí od druhého a niečo si zaželá. Nasledujú pirohy s kyslou kapustou a hríbmi, ryba po grécky (poľské jedlo) a nakoniec náš zemiakový šalát a rybie filé.

Na druhý sviatočný deň robíme kapustnicu a tradičné poľské jedlo bigos, tam už dávame aj mäso.

Dodržiavate nejaké zvyky?

Snažíme sa do večere v ten deň nič nejesť, nie stále sa nám to podarí. Pod obrus si dávame peniažtek a v celom dome sa nám svieti. Zo zvykov mi nechýba nič. Najviac chýba rodina. Síce už máme vlastnú rodinu, ale rodičia chýbajú stále.

Máš už detičky, ktoré určite čakajú na darčeky?  Čakáte ich pod stromčekom?

Darčeky prídu pod  stromček, ale najprv sa musí pripraviť pohostenie  pre Santu a jeho sobíkov. Takže Michalko dáva na okienko mliečko  a cookie pre Santu a ovsené vločky pre sobíkov. Keď dojeme večeru, tak sa ide s tatkom pozrieť na okno, či už Santa prišiel, či všetko zjedol. A ja pripravím všetko pod stromček.

Pozrite si galériu fotografií, aby ste mali predstavu ako vyzerajú slovensko – poľské Vianoce v Anglicku:

Zdroj: mihalima

Reklama (Heuréka)