Ako vyzerajú topánky pravých gentlemanov

0
10

Možno ste k svojim topánkam zachytili odkaz: „Oral si pole? Nemáte vodu? Kde boli doteraz tvoje topánky?“ Vedzte, že sú v takom zlom stave, že by ste v nich nemali vyjsť ani na ulicu, alebo ako sa hovorí, ani vyniesť smeti.

Každý gentleman vie, že nemôžete chodiť po celú dobu v športovej obuvi. Niekedy potrebuje čierne alebo hnedé kožené topánky. A práve tie, si vyžadujú primeranú starostlivosť.

Ľudia naozaj dávajú pozor na topánky. Ak sa vraj staráte o svoje topánky, existuje taká domnienka, že si dávate záležať aj na svojom vzhľade. Ak čítate tento článok, pozrite sa na tie svoje, či sú ok.

Prvou úlohou je, aby chlap, keď odchádza z domu vyleštil svoje topánky. Stačí, keď ich pretrie nejakou handričkou alebo aj špeciálnou utierkou určenou práve pre tento účel.

Druhú pomôcku, ktorú potrebuje gentleman k svojim topánkam, je krém. Občas aj ony potrebujú natrieť, aby sa im vrátil prirodzený lesk a šmrnc.

Ako vyleštiť pár kožených topánok:

Kožené, či už dámske alebo pánske topánky vyčistíte podľa povrchovej úpravy kože a v závislosti od miery znečistenia obuvi. Na obuv nepoužívajte chemické prípravky. Vždy si dobre overte či daný prípravok je vhodný k vašej obuvi.

Kožené topánky môžete jemne ošetriť mydlovým roztokom. Pred nosením ich naimpregnujte sprejom. Táto impregnácia slúži ako ochrana pred pohlcovaním špiny a vlhkosti z okolia.

Hladká useň je na údržbu najjednoduchšia. Vlhkou handričkou alebo kefkou ju jednoducho umyjete, nakrémuje a vyleštíte.

Suchá useň sa ošetruje krémom.

Lakovanú useň ošetrite suchou alebo vlhkou handričkou, avšak dbajte na to, aby neprišla príliš do kontaktu s vodou, pretože by sa jej lakovanie mohlo nenávratne poškodiť. V predajni s obuvou si zakúpte špeciálny prostriedok, ktorý ju ochráni pred mrazom.

Pre krémovanie topánok starostlivo voľte farbu krému a pri lakovaní obuvi sa radšej vyhnite chemickým prostriedkom, ktoré sľubujú rýchly lesk v priebehu niekoľkých sekúnd. Radšej nalakujte obuv klasickým spôsobom.

Zdroj: facet.onet.pl, mihalima