Ako zariadiť garsónku efektívne

0
523
A Full length of happy couple placing sofa in living room of new home

Aj malá garsónka môže byť kráľovstvom, do ktorého sa budete s radosťou vracať. Prečítajte si tipy ako ju najlepšie zariadiť.

Zariaďovanie garsónky či štúdia si vyžaduje akčný plán, pretože ste obmedzení malou plochou. Ak sa budete riadiť niekoľkými pravidlami, zvládnete to ľavou-zadnou. Na čo všetko treba myslieť?

Využite priestor zdola až nahor

Keďže vás pri zariaďovaní garsónky limitujú metre štvorcové, snažte sa využiť všetky plochy, teda stropy, steny i podlahy. 

Určite oceníte police na stenu, ktoré môžu siahať až po strop. Ideálnym riešením sú otvorené nástenné police. Do tých najvyšších miest môžete uložiť rozličné sezónne a nepotrebné veci. Ak sa pre ne rozhodnete, nezabudnite na spratný rozkladací rebrík.

Ak máte v garsónke vysoký strop, môžete si tam vytvoriť vstavané poschodie slúžiace ako spálňa. Dobrým riešením je aj vyvýšená posteľ, pod ktorou môže byť mini obývacia izba. Priestor na podlahe môžete zasa využiť na umiestnenie pódií. Jednou z hlavných výhod vyvýšených podlahových plôch v malých bytoch je to, že do ich útrob schováte to, čo aktuálne nepotrebujete.

Na nezaplatenie sú aj rôzne háčiky na stenách určené na zavesenie oblečenia či iných predmetov. 

Ak ste sa rozhodli do garsónky umiestniť manželskú posteľ, určite voľte posteľ s úložným priestorom, alebo ho dodatočne vytvorte zakúpením úložných boxov na kolieskach, ktoré pod ňu ukryjete. 

Stavte na multifunkčný nábytok

Značné množstvo priestoru ušetrí multifunkčný nábytok. Do garsónky je skvelou voľbou napríklad sedacia súprava s matracom na denné spanie, sklápacia posteľ, komoda so zabudovaným stolíkom, rôzne rozkladacie či sklopné stoly, predsieňová stena s výsuvným taburetom a mnoho ďalších. Ak nenájdete to čo hľadáte v obchodoch, jednoducho si dajte nábytok do garsónky vyrobiť na mieru.

Zdroj foto: istockphoto.com/Pushistiy

Presvetľujte, presvetľujte, presvetľujte

Opticky môžete garsónku zväčšiť a aj presvetliť výberom nábytku, ktorý pôsobí vizuálne ľahko a vzdušne. Môže sa jednať o pohovky, posteľ či skrinky na nožičkách, ideálne v bielej farbe alebo v nejakom svetlom odtieni. Na zahodenie nie je ani sklenený nábytok alebo priehľadné plastové stoličky.

V garsónke by nemali chýbať zrkadlá, ktoré priestor opticky zväčšia a aj rozžiaria. 


Zdroj foto: istockphoto.com/KatarzynaBialasiewicz

Nemenej dôležité je osvetlenie – stavte na intenzívne stropné svetlo s bezfarebnou žiarovkou, doplnené o bodové svetlá po obvode slúžiace ako doplnkový zdroj.

Viac svetla do bytu vpustíte aj tak, že dáte stopku závesom aj záclonám na oknách.

Čo sa týka stien garsónky, nemusia byť nutne biele. Napríklad do zvyčajne tmavej predsiene je ideálnou voľbou jasnožltá farba, ktorá ju rozžiari a navyše pozitívne vplýva na náladu. Farebná môže byť aj stena za posteľou, ku ktorej by však mali ladiť posteľné obliečky.

Pokiaľ máte napriek všetkým opatreniam pocit, že garsónka pôsobí stiesnene, vzdušnosť do nej prepašujete ešte tak, že jednu stenu necháte takmer prázdnu. To znamená, že na ňu zavesíte napríklad iba televízor, pod ktorým bude strohá skrinka. 

Dbajte na poriadok

Hoci garsónku upracete pomerne rýchlo, aj menší neporiadok je v nej viac viditeľný ako vo väčších bytoch. Ako sa mu vyhnúť? V garsónke majte iba to, čo potrebujete. Nerobte si z nej skladisko nepotrebných vecí. Striedmo vyberajte aj bytové dekorácie, pretože aj tu platí, že menej je viac.