Archeológovia objavili doposiaľ najstaršie talianske víno a je o tisícky rokov staršie ako sa doposiaľ myslelo

0
8
Objavili najstaršie víno Talianska

O Talianoch je známe, že okrem cestovín milujú aj víno. A okrem jeho konzumácie sa o nich vie, že ho dokážu aj vyrábať. Archeologické objavy potvrdili, že výrobou vína sa zaoberajú už niekoľko tisíc rokov, no najnovšia analýza nádob na víno nájdených v jaskyni Monte Kronio na Sicílii posúva túto tradíciu o niekoľko tisíc rokov dozadu.

Ako píše portál CNET, archeológovia z univerzity na južnej Floride (University of South Florida) spolu s viacerými talianskymi inštitúciami v správe uverejnenej v časopise Microchemical Journal tvrdia, že tradícia výroby vína v tejto oblasti by mohla siahať až do obdobia 3000 rokov pred Kristom. Pôvodne sa myslelo, že výroba vína v Taliansku sa začala rozvíjať niekedy medzi rokmi 1300 a 1100 p.n.l.

Schopnosť spracovať hrozno na víno je s ľudstvom spätá od Doby kamennej. Umenie výroby vína sa postupne dostalo cez Kaukaz a Stredný východ až do Európy. Tento objav sa podaril vďaka novej technológii chemickej analýzy neglazúrovanej hlinenej nádoby nájdenej v spomínanej sicílskej jaskyni. Vedci sa teraz snažia prísť na to, či sa jednalo o biele alebo červené víno.

Zdroj: cnet.com

Reklama (Heuréka)