Bolesť panvového dna – jej príčiny, príznaky a možnosti liečby

0
191

Chronická bolesť panvového dna je ochorenie, ktoré zvyčajne postihuje mužov medzi 35. – 45. rokom života. Vyskytnúť sa však môže prakticky v akomkoľvek veku. Čo to je ako sa prejavuje a aké sú možnosti liečby tohto ochorenia?

Máte niektorý z týchto príznakov?

 Ako už názov tohto ochorenia napovedá, prejavuje sa hlavne bolesťou v oblasti panvy. K nej zvyknú byť pridružené problémy s močením bez toho, aby boli prítomné dôkazy o zápale močových ciest. Pri niektorých pacientoch sa dokonca pridáva aj erektilná dysfunkcia.

Toľko k príznakom a čo príčiny? Bolesť panvového dna môže vzniknúť kvôli zápalom, či úrazom v tejto oblasti, ale príčinami môže byť aj ochabnutosť svalovo-väzivového aparátu, sexuálna hypo- alebo hyperaktivita, či neuropsychické problémy.

Ak máte podozrenie na tento problém, je potrebné navštíviť dobrého urológa. Ten vás vyšetrí a stanoví liečbu, ktorá môže byť aj pomocou metódy, o ktorej si teraz povieme niečo viac. Ide o liečbu fokusovanou rázovou vlnou.

Najúčinnejšia metóda liečby je terapia fokusovanými rázovými vlnami

 Aj keď niekomu sa možno táto metóda liečby bolesti panvového dna javí podľa názvu nevábne, v skutočnosti ide o bezbolestnú, neinvazívnu metódu bez vedľajších účinkov. Jej princíp spočíva v aplikovaní mimotelových fázových rázových vĺn na kalcifikované jazvy prostaty, v ktorých sa zvyknú vyskytovať baktérie a na svalovo-väzivový aparát panvového dna.

Rázové vlny spôsobia zničenie kalficikátov, s ktorými si potom oveľa jednoduchšie poradí imunitný systém. Jedinou malou nevýhodou tejto metódy je, že bolesť panvového dna nevyrieši na prvýkrát, ale sú potrebné 4 ambulantné sedenia. Ako sme však už spomenuli, ide o absolútne komfortný zákrok, takže ani 4 sedenia nie sú niečím, čo by pacient musel pretrpieť.

Zdroj obrázka:

Autor: 9nong / Shutterstock.com