Čo v zime so suchými rukami?

0
341
Suché ruky
Suché ruky

Ruky sú v našom živote veľmi dôležité, no aj napriek tomu mnohí z nás starostlivosť o ne podceňujú. Popraskaná a dehydrovaná pokožka rúk vám ale potom neumožňuje cítiť sa pohodlne. Okrem toho v dôsledku sucha starne rýchlejšie. Tento proces sa dá ale ľahko spomaliť, ak je pokožka správne ošetrená.

Domáca starostlivosť o suché ruky môže byť rovnako účinná ako keby ste si ich liečili v kozmetickom salóne. V prvom rade vám to ale ušetrí peniaze a množstvo času. Potrebné je však niekde začať a nájsť, či odstrániť príčiny vzniku vysušených rúk.

Najčastejšie príčiny vzniku suchých rúk

Aby ste odstránili komplikácie a nedostatky vo svojom živote, musíte prísť na to, čo spôsobuje ich vznik. Rovnako to platí aj pri komplikáciách so suchými rukami. Problém môže byť najčastejšie vyvolaný nasledujúcimi faktormi:

  • Nízka vlhkosť v dôsledku vykurovacích systémov v zime a klimatizačných zariadení v lete.
  • Alergické reakcie tela na jedlo a nekvalitnú kozmetiku.
  • Voda obsahujúca chlór. Pokožka, ktorá sa s ňou príde do styku, sa napne, objaví sa drsnosť a suchosť. Voda zohriata na príliš vysoké teploty má rovnaký účinok.
  • Chemikálie pre domácnosť. V dôsledku ich vystavenia sa ochranná vrstva epidermy postupne stenčuje a pri dlhodobom kontakte sa ľahko poškodzuje.
  • Nedostatočný príjem vitamínov a tekutín. Pri nevyváženej strave, ako aj v dôsledku dehydratácie, sa zhoršuje zdravie aj stav pokožky.
  • Niektoré choroby, vrátane dermatitídy, cukrovky a iných chorôb. Ak je pokožka rúk suchá u chronicky chorého človeka, je problematické liečiť ho iba prípravkami na ošetrenie, účinok v tomto prípade bude krátkodobý. Je potrebné zistiť príčinu nadmerného sucha a potom liečiť chorobu, ktorá spôsobila problém.
  • Prirodzené starnutie. S vekom sa stav pokožky zhoršuje, stáva sa menej elastickou a objavuje sa drsnosť.
  • Dedičnosť. Pri genetickej predispozícii by mal byť človek pripravený na výskyt problémov s pokožkou.
  • Nesprávna starostlivosť o pokožku rúk. Napríklad, ak si po umytí dobre nevytriete ruky, vlhkosť vyparujúca sa z ich povrchu pomáha vysúšať pokožku.

V súvislosti s dostatočnou hydratáciou si treba, najmä teraz v zime, tiež uvedomiť, že koža na rukách je menej mokrá ako napríklad na tvári. Okrem toho sa tu prakticky nenachádzajú žiadne mazové žľazy, preto potrebujete správnu a pravidelnú starostlivosť o suché ruky.

Nájdite náhradu za chémiu

Nielen na tvári, ale aj rukách sa odzrkadľuje náš vek. Preto okrem zlepšenia hydratácie, výberom vhodných prípravkov podporíte aj ich krásu. Eliminovať vysušenie znamená vyhýbať sa príliš teplej vode a ruky dobre premasťovať.

Ak si potrpíte na hygienu, veľmi dlho ruky nemydlite. Niektoré mydlá, svojim zložením, môžu vysušenie podporiť ešte viac. I keď je to pomerne náročné, nájdite si krém na prírodnej báze bez veľkého množstva chemických prísad. BIO kozmetika má v tomto smere zmysle.

Vyskúšajte rastlinný olej. Ideálny je Arganový, no pomôcť môže aj kokosový, avokádový alebo ten z pšeničných klíčkov. Pomôžu aj prípravky s vysokým obsahom nechtíka, pravidelné nosenie rukavíc alebo vazelína.

Pokiaľ problém prerástol do väčších rozmerov, navštívte odborníka, problém môže byť niekde inde.

Zdroj obrázka: petrunjela/Shutterstock.com