Dobrá fasáda neplní len estetickú funkciu

0
156
Zdroj obrázku: Lev Kropotov / Shutterstock.com

Fasáda je pre dom to isté, čo pre človeka šaty. Upúta na prvý pohľad, niečo prezradí o majiteľovi a zároveň chráni pred poveternostnými vplyvmi. Aké sú trendy pri fasádach a na čo si dať pozor, aby boli „šaty“ vášho domu trendy a zároveň funkčné?

Ak zvažujete, akú fasádu zvoliť na svoj nový dom alebo ako obnoviť tú súčasnú, určite sa vám hodí zorientovať sa nielen v trendoch a materiáloch, ale poznať aj výhody a tienisté stránky rôznych riešení.

Obnova za pár drobných

Ak fasáda vášho domu iba stratila „lesk“ a nahradil ho prach, pavučiny a iná nečistota, no stále je zdravá, funkčná a bez prasklín, stačí ju očistiť. V porovnaní s novými omietkami ušetríte až 70 % nákladov, a to aj vtedy, keď čistenie necháte na odbornú firmu, čo sa viac ako odporúča.

Ak máte chuť na zmenu farby, už niekoľko rokov je trendom heslo, podľa ktorého je menej viac. Kombinácia viacerých farieb konečnému vzhľadu skôr ublíži ako pomôže. Trendom pre rok 2022 je svetlá sivá, zelenkastá a biela.

„Farbu fasády voľte nielen podľa trendov, ale aj samotného štýlu domu, jeho okolia a taktiež netreba zabúdať na to, že každý odtieň má inú schopnosť absorbovať, respektíve odrážať slnečné žiarenie, čo má vplyv na tepelnú pohodu v interiéri,“ upozorňuje Branislav Augustín, odborník na fasády a rekonštrukcie zo spoločnosti Sika Slovensko.

Tmavá zaujme

Čím je fasádna farba tmavšia, tým viac tepla zo slnečného žiarenia do seba absorbuje a o to teplejšie sú steny v exteriéri, ale aj interiéri. Často sa neochladia ani v noci.

Na druhej strane je to farba, ktorá zaujme a ak sa dobre skombinuje s ďalšími prvkami v exteriéri – od okenných rámov cez terasu až po plot a záhradu, vznikne unikátny dizajnérsky kúsok.

Z praktického hľadiska a najmä preto, aby sa stavba neprehrievala, je však lepšie použiť tmavú farbu iba na časti fasády.

„Ak sa vám viac páči obklad z keramiky alebo kameňa, odporúčam ako podklad použiť prevetrávanú fasádu, ktorá neprepúšťa toľko tepla ako fasáda ukotvená, pretože má medzi obvodovou stenou a izoláciou vzduchovú medzeru,“ odporúča B. Augustín.

Kombinácie rôznych štruktúr

Výraznejším trendom než kombinácia farieb je pri fasádach kombinovanie rôznych štruktúr fasádnych omietok, ktoré sa líšia spôsobom aplikácie aj finálnym vzhľadom.

Návrat slávi drsná omietka, ktorá vzhľadom pripomína brizolit. Krok vedľa neurobíte ani s vrúbkovanou, metličkovanou alebo špachtľovanou omietkou. Hladká bude podľa odborníkov in vždy, na ústupe je, naopak, klasická ryhovaná fasáda s vodorovnými čiarami.

Veľmi efektne vyzerá jeden druh omietky použitý na väčšine fasády a iný na detailoch, napríklad okolo okien.

Dôležitá príprava

Pred omietaním alebo zatepľovaním fasády však treba dosiahnuť, aby bolo murivo dokonale suché, pričom navlhnuté múry trápia niekedy aj novostavby.

„Tento problém sa dá, našťastie, odstrániť relatívne jednoducho. Naopak, prekrytie vlhkosti systémom zateplenia zlý stav múrov iba zhorší,“ konštatuje B. Augustín.

Na sanáciu vlhkých múrov existujú viaceré systémy, v ktorých jednotlivé materiály navzájom spolupracujú. Napríklad rýchlo a efektívne zbaví murivo vlhkosti injektáž vodoodpudzujúcou hmotou. Povrch sa následne ošetrí paropriepustnou sanačnou maltou a tenkovrstvou omietkou na báze vápna bez cementu.

„Tieto systémy murivo efektívne vysušia a zároveň zabránia ďalšiemu vlhnutiu, čo je pred ďalšou úpravou fasády skutočne dôležité,“ pokračuje odborník zo Sika.

Oživujúce prvky

Ak sa citlivo zvolí umiestnenie a rozsah plochy, aj jednoduchá biela či sivá fasáda bude vyzerať veľmi dobre s omietkou imitujúcou drevo, betón, kameň či dokonca aktuálny horúci trend – hrdzu.

V prípade kombinácie klasickej omietky s omietkou imitujúcou iný materiál vždy odporúčame mať urobenú vizualizáciu, ktorá pomôže lepšie zvážiť, či kombinácia moderných prvkov bude skutočne estetická aj na vašom dome.

Bez ohľadu na výsledok by mala fasáda v prvom rade dobre „spolupracovať“ s podkladom a kvôli životnosti aj úspore energií čo najlepšie odolávať všetkým vonkajším vplyvom (počasie, exhaláty, plesne…). „Existujú systémové riešenia tepelnoizolačných omietok, v rámci ktorých jednotlivé materiály a ich zložky spolu doslova ladia tak po funkčnej, ako aj aplikačnej stránke,“ pokračuje B. Augustín. „Materiály na povrchovú úpravu fasád sa skladajú z pigmentov, plnív, rozpúšťadiel a ďalších aditív, ale hlavnou zložkou sú spojivá. Aktuálne sú veľmi obľúbené omietky na báze silikón-silikátu, pretože majú zvýšenú odolnosť voči plesniam a machom, majú samočistiacu schopnosť, dobre prepúšťajú vodné pary a zároveň do seba vodu nenasakujú.“

Praktický pohľad

Podobné vlastnosti majú aj minerálne omietky, ktoré fasáde dodávajú klasický, prirodzený vzhľad.

„Na obnovu fasády sa dajú použiť fasádne nátery, rôzne ušľachtilé minerálne omietky alebo tenkovrstvové prefarbené omietky. Voľba závisí v prvom rade od toho, ako je fasáda členená, akú má mať štruktúru a v neposlednom rade od požadovaného finálneho vzhľadu, preto odporúčam poradiť sa pri výbere s odborníkmi s praxou,“ radí expert zo Sika.

Dať si poradiť odporúča aj pri zatepľovaní. Určite nestačí zatepliť severnú stranu.

„Typ aj hrúbku izolácie treba navrhnúť individuálne a konkrétne pre každú jednu stavbu. Pre kvalitu zateplenia je dôležitá hrúbka izolačnej vrstvy a rovnako tak jej schopnosť tepelne izolovať. Štruktúra niektorých tepelnoizolačných materiálov izoluje pri rovnakej hrúbke lepšie ako iné, napr. biele a grafitové EPS,“ pokračuje B. Augustín.

Na zateplenie, opravu fasády a obnovu rodinných domov starších ako 15 rokov sa dá v roku 2022 využiť aj dotácia od Slovenskej agentúry životného prostredia. Podmienkou na jej získanie bude dosiahnutie 30-percentnej úspory primárnych energetických zdrojov komplexnou obnovou domu. Maximálna výška príspevku na dom je 16 600 €.

Zdroj obrázku: TheHighestQualityImages / Shutterstock.com

Na čo treba myslieť pri výbere omietky?

  • Výber omietky závisí od lokality, kde je dom umiestnený. Inú treba na dom pri lese či vo vlhkom prostredí a inú v prašnom a hlučnom, no suchom prostredí.
  • Odolnosť fasády voči poveternostným podmienkam, ale aj poškodeniu predlžuje použitie finálnej fasádnej omietky.
  • Fasádna omietka s protiplesňovou úpravou je investíciou nielen do vzhľadu, ale aj zdravia obyvateľov domu.
  • Fasádne omietky imitujúce vzhľad dreva, kovu, tehlových pásikov alebo pohľadového betónu sú trendy. Dobre vyzerajú najmä vtedy, keď sa nepoužijú na celú plochu stavby, ale na zvýraznenie detailov alebo ako súvislý grafický prvok.