Football Manager 2015 – PC recenzia

0
7

Vydávať hru každý rok je ťažké. Najmä ak máte svoju vlastnú komunitu, ktorá si hru každý rok kúpi, pretože očakáva každoročné zlepšenie vo všetkých smeroch. S týmto problémom sa stretáva aj séria Football Manager od vývojárskeho štúdia Sports Interactive. Ako nakoniec dopadol Football Manager 2015?

Už pri prvom zapnutí hry si všimnete výrazné zmeny v dizajne manažérskych módov. Hlavný panel sa presunul z hornej časti obrazovky na ľavú stranu, čím chceli autori zjednodušiť pohyb v hlavej obrazovke manažéra. Opak je však pravdou a namiesto toho, aby výsledok pôsobil jednoduchšie, celé sa to zdá nejaké chaotické. Zmenu dizajnu si nepochvaľujú najmä hráči, ktorí v predchádzajúcich dieloch strávili nespočetné množstvo hodín. Na túto zmenu sa síce dá zvyknúť, no budete na to potrebovať dostatok času. Hold, zvyk je železná košeľa.

Práca manažéra je naozaj náročná a pozostáva z veľkého množstva povinností. Podpisovanie zmlúv, rozhovory s hráčmi, vedenie tréningu, rozhovory pre médiá, prestupy, zápasy, vyberanie talentov… S týmto všetkým sa určite stretnete, a hoci to znie hrozivo, je to naozaj zábava. Zlé jazyky tvrdia, že sa chlapi nevedia sústrediť na viac vecí naraz, a preto máte k dispozícii svojho asistenta, ktorému zadelíte úlohy podľa vášho gusta.

Hru môžete hrať v štyroch rôznych módoch. Mód Football Manager vám ponúkne plnú, neobmedzenú simuláciu života futbalového manažéra. Efektívnejší je podľa mňa mód Football Manager Classic, ktorý je vhodnejší pre rýchlejšie hranie. Ten je trocha osekaný, a tak nepríde zdĺhavý ako prvý mód. Namiesto dlhých tlačových konferencií tu máte väčšinou len jednu otázku od novinárov, rozhovory s hráčmi nie sú takmer vôbec potrebné a čo je hlavné, zápasy sa dajú simulovať s vami predurčenou taktikou. Trúfam si povedať, že tento mód zaujme najviac hráčov hlavne kvôli jednoduchosti.

1

Z minulého ročníka zostal aj mód výziev, v ktorom si zvolíte jednu zo siedmych vopred určených scenárov a snažíte sa daný scenár splniť. Napríklad sa tímu ujmete v polovici sezóny, ten je na čele tabuľky a doteraz ani raz neochutnal chuť prehry. Vašou úlohou je dokončiť sezónu tak, aby ste neprehrali ani jeden zápas. Ak sa vám to podarí, získate achievement a nejaký ten bonus do nasledujúcich hier. Budete si taktiež môcť pozrieť svetový rebríček hráčov, ktorí hrali rovnakú výzvu a porovnávať sa s nimi.

Posledným možným hracím módom je multiplayer, avšak tomu už posledné tri roky nemôžem prísť na chuť. Zahrať si môžete módy Football Manager a Football Manager Classic, čo je vlastne klasická hra pre jedného hráča, avšak jeden alebo dva tímy ovláda váš kamarát. Fungujete vlastne ako server a ľudí môžete pozývať len z vášho listu priateľov. Asi najlepším multiplayerovým módom je mód versus, v ktorom môžete vyzvať náhodného súpera na dvojzápas alebo na sériu zápasov. Dovolím si však tvrdiť, že multiplayer tam síce je, ale aj tak sa bude väčšina sústrediť na hru pre jedného hráča.

Pred zahájením hry si vytvoríte vlastného manažéra, ktorý buď povedie vami vybraný tím, alebo začne ako nezamestnaný a bude čakať na ponuky. Pri vytváraní manažéra máte možnosť pridať svoje sociálne siete ako facebook, twitter a youtube. Vďaka tomu sa s priateľmi môžete jednoducho podeliť o víťazstvo v pohári, zaujímavý prestup či potupnú porážku, no úprimne mi to príde ako zbytočný spam. Po zvolení manažéra musíte vybrať jeden až tri štáty, v ktorých sa bude liga reálne simulovať. Je to z toho dôvodu, aby sa zbytočne nesimulovali zápasy v japonskej ligy, zatiaľ čo vy sa zaujímate len o tú anglickú. Hra tak nebude spomalená a nebude potrebovať obrovský výkon počítača.

2

Líg na výber je obrovské kvantum. Vybrať si môžete z 51 štátov, pričom každý z nich má minimálne dve ligy. Čo ma opäť zarazilo, je fakt, že najvyššia anglická liga, ktorá sa považuje za najprestížnejšiu, nemá kúpené kompletné licencie. Naopak to však nefunguje ako pri futbalovej sérii Pro Evolution Soccer. Mená hráčov, štadióny, čísla, názvy a podobne sú reálne, no logá, dresy a fotografie stále chýbajú. To by mi až tak nevadilo, no napríklad druhá anglická liga takúto vymoženosť má. Zachráni to ale workshop, ktorý je otvorený šikovným móderom. Už teraz sa tam nachádza množstvo zaujímavých módov, ktoré si môžete jednoducho a hlavne zadarmo stiahnuť priamo zo Steamu.

Súčasťou série Football Manager sú už niekoľko dielov aj mikrotransakcie. Zakúpiť si tam môžete bonusy, ktoré napríklad odstránia prestupové obdobia, a tak budete môcť nakupovať hráčov hocikedy alebo vám to náhodne vygeneruje syna, ktorý bude hrať pod vaším velením. Ceny týchto vecí sa pohybujú od 70 centov až po 2,50€. Páči a mi však, že tieto veci sa dajú získať aj tým, že hru budete dlhšie hrať. Za splnenie výziev a mini úloh počas vašej kariéry sa vám tieto veci postupne odomknú. Ak ste však nedočkaví, nech sa páči, funguje to naozaj jednoducho a stačí jedno kliknutie myšou a je to.

Grafika sa v zápasoch opäť posunula dopredu. Síce to stále nie je plynulý futbal, no hráči sa pohybujú realistickejšie ako v minulých ročníkoch. Štadióny, diváci a hracia plocha mi však príde stále rovnaká ako v minulom diele, no nakoľko sledujete zápasy z výšky, detaily nie sú až také podstatné. Čo sa hudobnej stránky týka, nezmenilo sa nič. Počas vašich povinností v menu si môžete pustiť vlastné piesne a počas zápasov počuť na vlas rovnaký hluk fanúšikov. Nakoľko sa v hre nachádza extrémne množstvo textu, anglicky nehovoriaci hráči ocenia prítomnosť češtiny. Tá sa síce stretáva s rovnakými problémami ako vlani, no stále poteší.

Football Manager 2015 možno nepriniesol množstvo výrazných noviniek a vylepšení, no stále ponúka zábavu na stovky hodín. Dovolím si povedať, že je to zatiaľ najlepší futbalový manažér vôbec, ktorý ocenia najmä fanúšikovia série, a zjednodušenia povedú k prilákaniu nových hráčov.

Hra si od nás odnáša hodnotenie: 4/5

Za zapožičanie tohto titulu na recenziu ďakujeme spoločnosti Sports Interactive.