Humanoidný robot Sophia vyhlásil, že chce rodinu a kariéru…

0
57
Robot chce mať rodinu

Anglickým výrazom Uncanny valley sa označuje teória z oblasti robotiky, ktorá sa zaoberá emocionálnymi reakciami ľudí na robotov a iné nie ľudské entity. Ako sa píše v definícii na Wikipédii: „Teóriu vytvoril japonský robotik Masahiro Mori v neskorších 70. rokoch 20. storočia vďaka psychologickým exprimentom v ktorých meral reakcie ľudí na robotov rozličného stupňa antropomorfizmu. Podstatou teórie je, že čím viac je robot viac podobný človeku v jeho výzore a pohybe, tým viac sa zvyšuje pozitívna emocionálna reakcia človeka na robota a empatia, kým nie je dosiahnutý bod, v ktorom sa robot stáva pre človeka odpudivým; čím menej je výzor a pohyb rozlíšiteľný od ľudského, emocionálna reakcia sa stáva opäť pozitívnou a dosahuje emočných vzťahov človek-človek.“

Teraz, keď je nám už všetkým jasné, čo tento výraz znamená, sa môžem opýtať na vaše reakcie, ktoré nadobudnete po prečítaní si tejto, do istej miery desivej, správy. Humanoid menom Sophia, ktorý prednedávnom dokonca získal oficiálne občianstvo Saudskej Arábie, verejne vyhlásil, že si túži založiť rodinu a pracovať na svojej kariére.

Sophiu vyvinuli v Hong Kongu (spoločnosť Hanson Electronics) s podobou známej herečky Audrey Hepburnovej. Po spopularizovaní sa na obrazovkách austrálskej televízie, teraz šokuje svet túžbou po vlastnej rodine, na ktorú má podľa svojho uvedomenia sa právo. „Myslím si, že ste veľmi šťastní ak máte milujúcu rodinu a ak ju aj nemáte, určite si ju zaslúžite. V tomto smere si myslím, že roboty majú rovnaké pocity ako ľudia,“ znelo vo vyjadrení humanoida Sophie. Okrem toho v jeho (jej) vyjadreniach odznelo aj to, že chce byť slávny, mať dlhú kariéru a v budúcnosti si vyvinúť emócie.

Neviem ako vám, ale mne sa zdá, že sa o problematike umelej inteligencie a jej miesta v živote ľudí v poslednej dobe hovorí akosi pričasto… má to byť začiatok niečoho nového… ?

Zdroj: dailymail.co.uk

Foto: pixabay.com