Hurikán Harvey – ponaučenie, ktoré by si mal vziať každý jeden z nás

0
6
Ponaučenie z hurikánu Harvey

Hurikán Harvey je aktívny tropický cyklón, ktorý spôsobil katastrofické záplavy v Houstone, štát Texas, USA a postupoval smerom až k Louisiane a Kentucky. Je to prvý veľký hurikán od roku 2005, kedy vtedajší hurikán Wilma ukončil rekordné obdobie 12 rokov bez hurikánu kategórie 3 alebo vyššej nad územím Spojených štátov.

V spomínaných oblastiach v priebehu štyroch uplynulých dní napršalo viac ako 1 000 mm dažďa. V prvých dňoch úrady nevyhlásili evakuáciu, i keď spravodajské televízie sa snažili upozorniť ľudí žijúcich v týchto oblastiach, aby čím skôr opustili svoje domovy a dostali sa do bezpečia. Niektorí však nepočúvli, niektorí nemali kam ísť, a tak sa pokúsili čo najlepšie zabarikádovať svoje domovy. Hlavne pobrežné stavby boli vo veľkom nebezpečenstve, pred ktorým sa nedalo uniknúť. Veľa ľudí sa dostalo do pasce vlastného obydlia a čakalo na vyslobodenie. Nielen obyvatelia hurikánových oblastí, ale aj dobrovoľníci z celého štátu, nehľadiac na vlastné nebezpečenstvo, sa snažili pomôcť tam, kde to bolo potrebné.

Po augustových nepokojoch v Charlestonville, o ktorých sa hovorí aj ako o „rasovej vojne”, je úžasné pozorovať, ako sa ľudia stále dokážu spojiť a pomôcť, nehľadiac na farbu pleti, náboženské, alebo politické vyznanie a pohlavie.

Keď sa človek pozrie do očí smrti, dochádza k akémusi druhu prebudenia a prehodnotenia života. Mení sa pohľad na svet a začína sa zmena, o ktorej sa často hovorí, a to nielen v politike. Keď je človek svedkom, či súčasťou rôznych prírodných katastrof, alebo sa ocitne v beznádejnej situácii, spozná, že svet, ktorý sa zdá byť rozdelený iba na dve farby – čiernu a bielu, je v skutočnosti farebný.

Lebo napriek nepokojom, ktoré neustále vedú opozičné strany, vo svete sú stále ľudia, ktorí poznajú, že najvyššou mocou je láska jeden k druhému.

Aj keď hurikán Harvey za sebou zanechal spúšť, dúfam, že nakoniec zanechá v ľuďoch akési ponaučenie, aby sa každý jedinec pozrel na svoj odraz v zrkadle a uvedomil si čo je najdôležitejšie vo svete.

Zdroj: Lily Wonderland

 

Poznámka redakcie: názory prezentované v tejto úvahe je potrebné chápať ako názory autorky a nie redakcie.

Reklama (Heuréka)