“Inšpirácia je všade okolo nás,” tvrdí fotograf Michal z Považskej Bystrice

0
12

Byť úspešným fotografom je v dnešnej dobe ťažšie, ako kedykoľvek predtým. Vďaka presýtenému trhu a množstvu “fotografov”, ktorých môžeme stretnúť doslova na každom rohu, je toto povolanie čoraz viac obdivované. Michal Zahornacký z Považskej Bystrice o sebe tvrdí, že je “fotograf – samouk”. Ako vidí svoju prácu a čo ho priviedlo k tomuto koníčku? Aj to sú otázky, na ktoré odpovedal v rozhovore pre náš časopis.

Ako a kedy ste sa dostali k fotografovaniu a čo to pre vás znamená?

Svoj prvý fotoaparát mám od roku 2011, no aktívne som sa začal fotografií venovať od roku 2014. Fotografiu považujem za vyjadrovací prostriedok a je to moja veľká vášeň. Vo svojej tvorbe zobrazujem vždy človeka, či už sa jedná o portréty, surrealistické alebo konceptuálne fotografie.

Vašim fotografiám dominujú emócie. Aké je hlavné posolstvo vašej tvorby?

Ako som spomínal je to môj vyjadrovací prostriedok. Veľakrát sa snažím poukázať na niečo alebo vyjadriť svoje pocity a myšlienky. Snažím sa tvoriť obrazy tak, aby dokázali diváka zaujať nie len vizuálne ale aj myšlienkovo. Sú v nich častokrát skryté významy, ktoré si hneď na prvý pohľad človek nemusí všimnúť. Veľmi rád využívam netypické prostredie resp. scény. Mám rád inakosť.

Kde hľadáte inšpiráciu pre jednotlivé scény?

Inšpirácia je všade okolo nás. Čerpám ju z bežného života. Rád sledujem obyčajné veci a hľadám ich výnimočnosť a jedinečnosť.

Ako vnímajú ľudia nahotu, ktorá je taktiež prítomná vo Vašej tvorbe?

Ťažko povedať. Nesnažím sa silou mocou fotiť nahotu, ale niekedy sa tomu nevyhnem. Niekedy mi napadne koncept fotografie, kde jednoducho musím pracovať aj s nahými ľuďmi, aby fotografia mala tu pravú atmosféru. Ako to vnímajú ľudia neviem, spätnú väzbu priamo týkajúcu sa nahoty som zatiaľ nedostal.

Spomínate si na nejakú humornú situáciu, ktorá sa Vám počas fotenia prihodila?

Dá sa povedať, že humorné situácie zažívam počas fotenia stále. Je vždy celkom zábava ísť s nejakou veľkou rekvizitou fotiť a pritom sledovať pohľady náhodných okoloidúcich – napríklad na obrovskú ceruzku, hviezdu, zápalku. Taktiež sa mi stalo, že sme fotili dáždniky na rieke, kde bol prúd a museli sme pre ne plávať dosť ďaleko ☺

Oslovili Vás aj iné fotografické žánre? Venujete sa aj architektúre, alebo dnes veľmi modernému street photo?

Od úplného začiatku som začal fotiť ľudí. Teda vždy na fotke mal človek hlavnú úlohu. Je to pre mňa niečo, čím dokážem vyjadrovať emócie a atmosféru. S človekom vo fotografii sa dá hýbať a tým dokážem pretvárať scény podľa potreby tak, aby fotka dokonale vystihla emóciu.

Veľmi rád a často si pozerám tvorbu od iných autorov a z iných žánrov. Dokážem byť ponorený vo fotkách aj celý deň. Veľmi ma fascinujú čiernobiele street fotky, ktoré sú na pohľad surové a po technickej kvalite nedokonalé.

Byť úspešným fotografom, čo všetko to obnáša?

Na túto otázku neviem odpovedať lebo sa ešte nepovažujem za úspešného fotografa.

Ako je to s postprodukciou Vašich fotografií? Venujete sa aj ich úprave, alebo uprednostňujete radšej „nedotknuté zábery“?

Od začiatku tvorby som sa veľmi spoliehal na postprodukciu vo Photoshope, čiže som videl v hlave hotovú fotku a snažil som sa k nej nejako dopracovať. Čím dlhšie fotím, tak fotografické umenie vnímam inak. Milujem pocit, keď za fotografiou je vidieť drinu a to nemyslím 4 hodinovú prácu na počítači, ale práve prácu s prípravou fotky. Výsledok má potom väčšiu hodnotu. Momentálne sa snažím fotiť tak, aby všetko, čo je zobrazené, bolo aj reálne. Pripravujem si scény, vyrábam veľké rekvizity. Postupom času by som chcel prejsť z digitálneho fotoaparátu na analógový, aby to malo ešte väčšiu šťavu.

Mohli by ste dať nejaké odporúčanie pre ľudí, ktorých toto umenie láka, ale nevedia sa rozhodnúť či to skúsiť?

Moja jediná rada je fotiť, fotiť a fotiť. Najväčší problém je podľa mňa ten, že človek nejde fotiť už len kvôli tomu, že sa bojí výsledku a premárneného času, ak sa náhodou fotografia nepodarí podľa predstáv. Pokiaľ človek nevyskúša, tak nezistí.

Za redakciu SMARTmug.sk ďakujeme za rozhovor a pánu Michalovi želáme plnú hlavu nápadu, dostatok času a dobré svetlo potrebné na ich realizáciu. Pre všetkých milovníkov fotografie prinášame aj malú ukážku tvorby pána Michala.

Reklama (Heuréka)