Jedinečná spolupráca zborov Bambino Luci a Societas Cantica

0
9

Aj keď sú Vianoce už neúprosne za nami, nie je na škodu pripomenúť si ich čaro, neopakovateľnú atmosféru a okamihy, ktoré v nás ostanú prinajmenšom do tých tohtoročných. Ak spomínam neopakovateľnú atmosféru, tak tú určite zažili účastníci jedinečného Vianočného koncertu zborov Bambino Luci a Societas Cantica, z ktorých prvý pôsobí pri Bazilike minor Narodenia Panny Márie vo Vranove nad Topľou a v druhom prípade ide o komorný miešaný spevácky zbor. Išlo o prvú takúto spoluprácu a celkovo absolvovali tri vystúpenia (27. 12. 2014 v Bazilike minor vo Vranove, 2. 1. v Snine a 4. 1. v Remetských Hámroch).

Jeden z vedúcich zboru Bambino Luci (Martin Buzáš) vysvetľuje, ako k tejto spolupráci vlastne prišlo: „Ako sa zrodil nápad spolupracovať na Vianočnom koncerte so zborom Societas Cantica?

Rozmýšľali sme spolu s dirigentkou a spolu vedúcou zboru Katkou Lehončákovou, aký charakter dať tohtoročnému koncertu. Mal to byť tradičný bambiňácky koncert s doprovodom živej muziky. Nakoniec sa to vyvinulo úplne inak. S Katkou spievame v zbore Societas Cantica. A keď sme tak spolu v zbore riešili otázku koncertov, vznikal problém so zladením sa našich termínov a termínov zboru Societas Cantica. Tak mi napadla myšlienka, spraviť spoločný koncert. Predniesol som ju na skúške dirigentovi p. Eperješimu a zboristom. Veľmi sa im páčil takýto nápad. Tak sme sa rozhodli ísť spoločne do koncertu. Vybrali sme termíny, nacvičili sme piesne s tým, že sme si rozdelili čas, aby každému zboru vyšlo zhruba po 30 minút. Ako záverečnú spoločnú pieseň sme si vybrali – Tichú noc. Táto skladba má svoje čaro. Chceli sme do tejto piesne zapojiť aj divákov, čo sa nám aj podarilo. Túto pieseň sme si spoločne prešli až tesne pred koncertom. Vzhľadom na to, že ju každý poznal, nevznikol tam nejaký vážny problém. Vznikli len technické problémy, kde bude stáť zbor Societas Cantica. Ale to sa tiež po vzájomnej dohode vyriešilo.

Aký význam ma hudba v duchovnom spoločenstve?

V našom spoločenstve nás hudba spája už 31 rokov. Je to krásne svedectvo, ktoré posúvame ďalej počas omší, svadieb, pohrebov, ale aj koncertov. Takže, ako som už spomínala, nielen že nás spája, ale nás všetkých napĺňa radosťou a chuťou rozdávať Božie slovo ďalej.
Sv. Augustín povedal: “Kto spieva, dvakrát sa modlí ” …a my sa podľa toho riadime.
Viac v nasledujúcej fotogalérii.

Foto: Pavol Tomáš, RM media Vranov nad Topľou

Reklama (Heuréka)