Malé veľké drobnosti, ktoré vám pomôžu finančne zvládnuť vykurovaciu sezónu

0
185
Zdroj foto: Creative_Bird / Shutterstock.com

Vykurovacia sezóna je tu čo nevidieť a zvládnuť ju tento rok vôbec nebude lacné. Ešte je však stále relatívne dosť času na menšie či väčšie úpravy, ktoré môžu účty za teplo o niečo znížiť.

Najväčšie úspory pri nákladoch na energie prináša bez debaty odstránenie všetkých ciest, ktorými teplo uniká. Zateplenie domu, oprava fasády, zateplenie a oprava strechy či výmena okien a dverí sú finančne aj časovo náročné, ale do začiatku vykurovacej sezóny ešte stále zvládnuteľné. S financovaním môže pomôcť podpora od štátu.

Ďalšími možnosťami, ako sa dá šetriť na energiách, je vymeniť staré elektrospotrebiče za nové s úspornejšou energetickou triedou, preorganizovať rozdelenie bývania na dennú a nočnú časť a kontrola vykurovacích telies vrátane komína.

Zamerané na detaily

Investícia do zateplenia sa pri súčasných cenách energií vráti približne za rok. To je naozaj veľmi rýchlo. Je to „vďaka“ tomu, že hoci sú aj materiály na zatepľovanie drahšie, ich cena nestúpla tak závratne ako ceny elektriny, plynu, dreva, uhlia, brikiet a peliet.

Aj keď čas obmedzený, zatepľovanie sa neodporúča robiť „hurá systémom“. „Základným pravidlom je požadovať doriešenie všetkých detailov ešte v projektovej fáze. V praxi sa často zabúda na zdanlivé maličkosti, ako sú napríklad netesnosti stavieb alebo priliehajúcich konštrukcií a ich napojenia, pričom práve cez ne dochádza k najväčším únikom tepla,“ radí Ing. Branislav Augustín, odborník na obnovy domov zo Sika Slovensko.

Správne zateplenie prinesie úsporu 30 až 50 % nákladov na energie.

Pomoc s financovaním

To, o čom sa dlho hovorilo – finančná podpora na obnovu starších domov (skolaudované pred rokom 2013), aby boli energeticky úspornejšie –, sa stalo skutočnosťou. Slovenská agentúra životného prostredia už zverejnila výzvy, z ktorých sa dá čerpať príspevok – maximálna suma je 19-tisíc eur. Požiadať oň sa bude dať od 17. októbra do konca februára budúceho roka.

Príspevok sa týka aj domov, ktoré sa začali obnovovať už pred spustením aktuálnych výziev financovaných z Plánu obnovy. Podmienkou je, aby boli stavebné práce začaté a faktúry vystavené najskôr 1. februára 2020.

Zateplenie sa však odporúča aj v prípade novostavieb. Alfou a omegou pred začatím prác sú dobre vysušené múry. „Zatepľuje sa iba suchý a čistý podklad, inak sa už o pár rokov môžu na fasáde objaviť chyby v podobe mikroorganizmov a plesní,“ upozorňuje B. Augustín. „Pri obnove vyberajte tepelnoizolačné materiály, ktoré majú čo najvyššiu hodnotu tepelného odporu. Odporúčam dávať si pozor na správnu hrúbku izolačnej vrstvy, dodržanie technologických postupov pri lepení izolačných dosiek, správne kotvenie a tiež vhodný výber fasádnej omietky alebo farby.“

Rýchle drobnosti

Súčasťou obnovy fasády a jej zateplenia by mala byť aj výmena starých okien a dverí.

Ak ich z akéhokoľvek dôvodu nemôžete vymeniť, určite si dajte záležať na ich utesnení. Nalepiť na medzery v rámoch penové tesniace pásky zvládne každý.

Pokročilejším riešením, ktoré treba zveriť do rúk odborníka, je aplikácia univerzálneho samolepiaceho tmelu. Ten je niekedy potrebný aj do oblasti parapetu, jednoducho všade, kadiaľ zbytočne prúdi zvonka dnu studený vzduch. Tieto miesta odhalí jednouchý test so sviečkou alebo zápalkou: postupne ju presúvajte pozdĺž celého rámu okna a dvier a keď sa plameň zachveje, ide o miesto, kadiaľ výrazne prúdi vzduch, teda o netesnosť.

Skontrolovať treba aj pevnosť a priliehavosť prahov, nech popod dvere neťahá. Okná aj dvere treba mať nastavené tak, aby dobre priliehali. To opäť zvládne šikovnejší domáci majster sám alebo si s tým za pár minút poradí odborník na okná.

Pažravé spotrebiče

Hoci biela technika priamo nesúvisí s vykurovacou sezónou, jej energetická trieda a tiež spôsob, ako ju používame, sa určite prejaví na účtoch za spotrebu elektrickej energie.

Jej najväčším „žrútom“ je chladnička. Ak vám tá vaša slúži už dlho, gratulujeme, ale preverte jej energetickú triedu. Výmenou starej za novú môžete ušetriť. Šetriť pomáha aj systém v uskladňovaní potravín. Keď viete, kde čo máte, výrazne sa skracuje čas, keď je chladnička otvorená.

Ušetriť pri varení sa dá výmenou starého sporáka za efektívnejšie riešenie. „Najmenej elektrickej energie spotrebuje indukčná alebo infračervená varná doska, ktorá dokáže v najkratšom možnom čase zohriať hrniec a jeho obsah,“ hovorí manažér oddelenia kvality kuchynských štúdií Oresi Jozef Kňúr.

Ak budete predsa len používať starší sporák a variť na sálavej špirálovej elektrine, sporák vypnite 5 až 10 minút pred tým, ako je jedlo hotové. Na jeho dovarenie sa využije teplo nakumulované v hrnci aj na varnej doske.

Nielen zohrievať jedlo, ale aj variť, piecť a grilovať sa dá aj v mikrovlnnej rúre. Najmä spotrebiče novej generácie majú mnoho praktických funkcií a sú úsporné. „Mikrovlnná rúra spotrebuje na ohriatie jedla o 70 % menej energie ako sporák alebo rúra,“ má poruke jasné dáta J. Kňúr.

Kontrola kúrenia

Dni pred začiatkom vykurovacej sezóny treba využiť aj na odbornú revíziu vykurovacích zariadení a komína. Táto povinnosť vyplýva majiteľom nehnuteľností z legislatívy, ale v prvom rade má svoje opodstatnenie.

Okrem toho, že pomáha predchádzať poruchám, nehodám a požiarom (vyhorenie sadzí v komíne je najčastejšou príčinou požiarov v rodinných domoch), prispieva k udržaniu vysokej energetickej výkonnosti vykurovacích zariadení. Týka sa to všetkých druhov kotlov (elektrický, plynový, drevosplyňujúci, peletovací), kozubov, kachlí aj sporákov. Správna údržba vykurovacích telies navyše predlžuje ich životnosť.

Komín, na ktorý je napojený spotrebič s výkonom do 50 kW (takže každý v bežnom dome alebo byte), treba odborne skontrolovať raz za 4 mesiace, ak kúrite tuhým alebo kvapalným palivom. Kontrola raz za 6 mesiacov je potrebná, ak kúrite plynom a komín je bez vložky, a raz za rok, pokiaľ je komín vyvložkovaný a napojený na plynový kotol.

Vyčistené a odvzdušnené radiátory a skontrolované rúrky podlahového kúrenia ešte pred začiatkom vykurovacej sezóny sú tiež prevenciou nepríjemností a cestou, ako na kúrení zbytočne nemrhať peniaze.

Zdroj foto: Oleg Senkov / Shutterstock.com

Dôležité maličkosti

  • Náklady na kúrenie pomôže šetriť aj taká maličkosť, akou je odstránenie prekážok z blízkosti radiátora (nábytok, dlhé záclony, závesy).
  • Ak je to možné, rozdeľte si domácnosť na dennú a nočnú časť. Kým v prvej môžete mať nastavenú vyššiu teplotu, v druhej stačí 18 – 21 °C. Spánok bude kvalitnejší a účty za kúrenie nižšie.
  • Vetrajte nárazovo a intenzívne. Ideálne prievanom ráno a večer.
  • Ak na kúrenie alebo dokurovanie používate tuhé palivo, ušetríte, ak budete používať také, ktoré má najnižší obsah vody. V tomto smere vyhrávajú drevené brikety a pelety, ktoré sú energeticky oveľa výhodnejšie a navyše aj ekologickejšie ako mokré drevo, špinavé uhlie alebo ekohrášok.