Mikroskopy – prístroje, po ktorých sme túžili už v detstve

0
249
Mikroskop
Mikroskop

Pamätáte si na tie časy, kedy v hračkárstvach na nás z výkladov pozerali zariadenia určené pre malých vedcov? Každý sme po nich túžili a veľmi sme dúfali, že ich dostaneme pod vianočný stromček.

Mikroskopy nazývame aj drobnohľady. Jedná sa o prístroj, ktorý na zväčšenie zobrazeného objektu.

Na trhu nájdeme mikroskopy na rôzne účely. Čo ale zohľadňovať pri výbere mikroskopov?

Vyberajte podľa zväčšenia

Keďže mikroskopy slúžia na zväčšenie malých objektov, sústreďujte sa predovšetkým na parameter zväčšenia. Moderné mikroskopy sa skladajú z kvalitných šošoviek, ktoré tvorí objektív a okulár. Jednoduché mikroskopy sú zložené z dvoch spoločných sústav šošoviek, ktoré majú spoločnú os.

Podľa zväčšenia mikroskopy delíme mikroskopy na stereoskopické, detské a školské a laboratórne mikroskopy.

Stereoskopické mikroskopy ponúkajú zväčšenie v rozsahu 20x až 60x. Používajú sa predovšetkým na pozorovanie kameňov, kusov dreva, alebo napríklad aj rôznych mincí.

Detské a školské mikroskopy ponúkajú zväčšenie v rozsahu 600x až 1000x. Laboratórne mikroskopy majú zväčšenie najvyššie, nakoľko sa používajú vo vývojových centrách a v laboratóriách. Ponúkajú zväčšenie v rozsahu 1000x až 2000x.

Všímajte si aj materiál

Ak si chcete kúpiť kvalitné mikroskopy, okrem zväčšenia si všímajte aj kvalitu materiálu. Dôkladne si pozrite, z akého materiálu je telo a optika. Všeobecne sa odporúčajú skôr kovové telá mikroskopov a kvalitná sklenená optika. Plastové telo a optika môže byť, ale iba v prípade, ak chcete kupovať detské mikroskopy. Konkrétne plastové šošovky sa nehodia do profesionálnych mikroskopov, ale len do základných detských mikroskopov.

Okrem zväčšenia a materiálu si všímajte aj to aké osvetlenie ponúka mikroskop, aké má ostrenie, aké má napájanie a aké príslušenstvo bude súčasťou nového mikroskopu.

Aké príslušenstvo ale pozerať? Odporúčame pinzetu, pipetu, čisté sklíčka na preparáty, kufrík, nožničky a klieštiky.