Moderné stavby, ktoré vám ušetria veľa peňazí

0
174
Moderný dom
Moderný dom

Interiéroví dizajnéri sa každý rok predbiehajú v tom, aby vymysleli niečo zaujímavé a niečo prelomové čo sa týka interiérového dizajnu. V súčasnosti sú veľmi obľúbené bungalovy. Nízkopodlažné bývanie ocenia mladé generácie až v staršom veku, kedy nebudú musieť chodiť po schodoch. Okrem bungalovov sú ale vyhľadávané tzv. energeticky úsporné domy a nízkoenergetické domy. Sú to moderné stavby, ktoré vám ušetria veľa peňazí.

Ekologické stavby

Energeticky úsporné a nízkoenergetické domy sú ako už aj z ich názvu vyplýva také nehnuteľnosti, ktoré vďaka svojej konštrukcii dokážu výrazne znížiť spotrebu energie na vykurovanie, ale aj na chladenie. Ak si myslíte, že takéto stavby nájdete len v odľahlejších obciach, mýlite sa. Stavajú sa aj vo veľkých mestách. Cieľom stavby nízkoenergetického domu bolo znížiť spotrebu energie, znížiť produkciu CO2, ale aj zvýšiť pohodu bývania. Pri stavbe týchto domov sa kladie dôraz na použitie materiálov. Pri nízkoenergetických domoch je potrebné hľadieť predovšetkým na rekuperáciu a orientáciu na svetové strany. Na vykurovanie nehnuteľnosti sa využívajú hlavne slnečné lúče, preto je potrebné zvážiť orientáciu na svetové strany a všímať si dopad slnečných lúčov v konkrétnych ročných obdobiach.

Umiestnenie v teréne a orientácia na svetové strany

Zvyšovanie cien energií vás môže presvedčiť, aby ste si dali postaviť nízkoenegetický dom. Všeobecne sa nízkoenergetické domy definujú ako domy, ktorých potreba energie na vykurovanie je nižšia ako 50 kWh/ m2. Postaviť takýto dom bude vyžadovať veľkú dávku trpezlivosti a dobrého architekta. Energeticky úsporný dom sa vám ale podarí postaviť bez najmenších problémov. Treba len zvážiť umiestnenie v teréne a orientáciu na svetové strany.

Ak uvažujete nad stavbou vlastnej nehnuteľnosti, pouvažujte nad možnosťou dať si postaviť energeticky úsporný dom alebo nízkoenergetický dom.