Najekologickejšia výletná loď má dokonca aj výsuvné „solárne plachty“

0
24
Ekologická výletná loď

Najnovšie plavidlo, ktoré by sa na vlny svetových morí mohlo dostať už v roku 2020, sa volá Ecoship a má snahu získať titul najekologickejšej zaoceánskej výletnej loďe na svete. Uzavretý systém odpadovej vody, tvar trupu navrhnutý podľa tela veľrýb a výsuvné solárne plachty sú len niektoré z vlastností, vďaka ktorým sa jej to možno aj podarí.

Výletné lode nie sú typickým príkladom ekologických plavidiel, keďže v ich prípade ide predovšetkým o pohodlie a luxus pasažierov. Priemerná takáto loď vyprodukuje denne približne 80 000 litrov odpadovej vody, z čoho sa po prefiltrovaní väčšina vypustí do okolitej vody. Aj to bolo pohnútkou pre japonskú spoločnosť Peace Boat, ktorá prichádza s modelom plavidla schopného recyklovať takmer všetku odpadovú vodu. Okrem toho sa vďaka 10 veterným generátorom a 10 solárnym plachtám môže spoľahnúť na takmer čisto zelený zdroj energie.

Výsledok z dizajnérskeho pera zo Španielska (Oliver Design) je plavidlo s miestom pre 2 000 pasažierov ubytovaných na 5 palubách. Jeho súčasťou je aj doslova rastlinný raj na jednotlivých palubách, vertikálne záhrady s vlastnou zeleninou určenou na priamy konzum, alebo tiež už spomínaný systém recyklácie odpadovej vody.

Po prepočtoch by táto loď mala vyprodukovať až o 40% menej emisií oxidu uhličitého, a to aj vďaka hybridnému motoru, ktorý poháňa zemný plyn alebo nafta. Loď by mala byť do prevádzky uvedená v roku 2020, tesne pred začiatkom Olympijských hier v Tokiu.

Zdroj: inhabitat.com

Foto: Oliver Design a Ecoship

Reklama (Heuréka)