Nórsko plánuje postaviť prvé plávajúce podvodné tunely

0
37

Nórsko prišlo s ambicióznym plánom postaviť prvý plávajúci podvodný tunel, ktorým chce spojiť početné fjordy nachádzajúce sa na jeho území. V súčasnosti je jediným dostupným spôsobom prepravy sieť trajektov, ktoré sú však nepohodlné a najmä časovo náročné.

Ich nápad počíta s obrovskými rúrami ponorenými do hĺbky približne 30 metrov, ktoré by boli natoľko široké, že sa do nich zmestí dvojprúdová cesta.

Pozdĺž celého tunela by malo byť množstvo pontónov, ktoré by mali celý systém stabilizovať. Podľa slov autorov myšlienky, jazda takýmito plávajúcimi tunelmi by sa nemala líšiť od jazdy tradičným tunelom. V krajine, kde už v dnešnej dobe prevádzkujú 1 150 cestných tunelov (z ktorých je 35 pod vodou) sa zdá byť táto myšlienka celkom pravdepodobná.

Prečo teda neuvažujú o tradičných tuneloch? Príčinou je veľmi členitý terén, ktorý je v niektorých miestách buď príliš úzky, alebo naopak príliš hlboko pod vodou. Na realizáciu tejto myšlienky už vyzbierali 25 miliárd amerických dolárov s dátumom dokončenia v roku 2035.

Ostáva len čakať ako sa vedci a inžinieri popasujú s týmto novým typom dopravnej tepny, nakoľko musia brať v úvahu aj množstvo faktorov ako napr. podvodné prúdy, vlny a podobne.

Zdroj: inhabitat.com