Novo vyvinutý druh skla na displeji mobilných telefónov sa dokáže sam opraviť

0
13
Nové samoopravujúce sa sklo od MOtoroly

Popri všetkých pozitívách, ktoré nám dnešné smartfóny prinášajú je tu stále jedno veľké a riziko – prasknutý displej. Niekedy stačí malá nepozornosť, mobil sa vyšmykne z rúk, spadne na zem a pohroma je na svete. Prasklina naprieč celým displejom, ktorá ho v podstate úplne znefunkční. No zdá sa, že vedci našli riešenie aj na tento problém.

Podľa správy uverejnenej v časopise Science je celkom pravdepodobné, že mobilné telefóny budúcnosti budú mať namiesto klasického rozbitného skla také, ktoré bude mať schopnosť samo sa opraviť.

Japonský študent končiaceho ročníka (Yu Yanagisawa) na tento materiál prišiel v podstate náhodou počas toho ako sa snažil vytvoriť nový druh lepidla. Výsledná hmota sa prejavovala neštandardným správaním, ak to môžeme tak povedať. Ak sa na povrchu hmoty objavili nejaké škrabance alebo dokonca praskliny, jednoduchým pritlačením ich po dobu 30 sekúnd (pri izbovej teplote) dokázal odstrániť. Po pár hodinách bez akéhokoľvek vplyvu materiál dokonca znovu nadobudol pôvodnú pevnosť.

Takýto druh polyméru nie je celkom úplnou novinkou, pretože v tomto roku sa už spoločnosť Motorola pochválila niečím podobným, avšak na spustenie „liečiaceho procesu“ bolo v ich prípade potrebné zvýšiť aj teplotu prostredia. Vzhľadom na to, že štatisticky až polovica majiteľov mobilných telefónov už aspoň raz svoj displej rozbila, dá sa predpokladať, že takáto novinka si nájde široké uplatnenie.

Zdroj: theguardian.com

Foto: pixabay.com

Reklama (Heuréka)