Papagáje ohrozujú vysokorýchlostný internet v Austrálii

0
67
Papagáje ohrozujú internet v Austrálii

Pomalý alebo nestabilný internet dokáže vyrobiť vrásky na tvárach ľuďom na celom svete. No v prípade Austrálčanov sa dá hovoriť doslova o „širokopásmovom blues“, ktorého príčinou sú aj voľne žijúce vtáky. Konkrétne za to môžu papagáje kakadu.

Je všeobecne známe, že Austrália je na tom s internetom dosť zle, v rebríčku rýchlosti sa radí až niekde okolo 50. miesta v porovnaní s ostatnými krajinami sveta. Aj toto bol jeden z dôvodov, prečo sa tamojšia vláda rozhodla investovať 36 – 38 miliárd dolárov do vybudovania novej infraštruktúry, ktorá by celý národ doslova zrýchlila. Podľa plánu by to malo byť všetko ukončené do roku 2021, avšak už dnes sú náznaky, že sa tak rozpočet, ako aj doba realizácie nedodrží.

Jedným z dôvodov sú aj papagáje, ktorých prirodzenou stravou sú síce semienka, oriešky a menšie konáriky, ale v poslednej dobe im čoraz viac chutia aj káble vedúce internet.

Doposiaľ sa im podarilo zničiť kabeláž z 8 veží s internetovými rozvodňami. Okrem škody na celkovej infraštruktúre toto ich správanie predstavuje aj značnú finančnú stratu, keďže výmena jedného optického kábla stojí približne 7 650 dolárov. Do dnešného dňa spôsobili škodu vo výške 61 500 dolárov.

Zdroj: reuters.com

Foto: pixabay.com