Pozoruhodné holandské koleso – turbína a bytovka v jednom

0
30

Predstavte si, že ak sa vás ľudia opýtajú, kde bývate, odpoviete: vo veternej turbíne. Nie, nebojte sa. Nepreskočilo mi. Práve naopak. Po prečítaní tohto článku pravdepodobne ostanete v nemom úžase rovnako ako ja. „Dutch Windwheel“ je projekt navrhnutý pre prístavné mesto Rotterdam, ktoré okrem toho, že bude fungovať ako takmer úplne tichá vzdušná turbína, ponúkne obytný priestor v 72 bytových jednotkách. A to všetko ako súčasť jednej okrúhlej konštrukcie postavenej prevažne z ocele a skla. Nuž, a aby toho nebolo málo, celý komplex navyše umožňuje zachytávať a následne využívať dažďovú vodu, recyklovať použitú vodu ako aj produkovať bioplyn z organického odpadu, ktorý obyvatelia tejto „bytovky“ vyprodukujú.

Windwheel sa skladá z dvoch prstencov postavených na pevných základoch, ktoré sú rafinovane ukryté, aby to vytváralo dojem, že sa celý komplex vznáša vo vzduchu. Zatiaľ čo vonkajší prstenec ponúka 40 buniek s nezabudnuteľným výhľadom na celý Rotterdam, podobne ako Londýnske oko v Anglicku, v tom vnútornom nájdete 72 bytov, 160 hotelových izieb a komerčno-relaxačnú zónu s reštauráciou na samom vrchu.

Najpozoruhodnejšou časťou je samotná turbína, ktorá vďaka technológii EWICON premieňa energiu vetra bez potreby otáčania, čo znamená minimum hluku a tiež údržby.

Dizajnéri tohto projektu chcú z tohto „Veterného kolesa“ urobiť tak povediac „ikonu holandských technológií zameraných na ochranu životného prostredia, ktorá ponúka trvácnu platformu pre ukážku technických a technologických inovácií“ a tak v podstate nadviazať na starú holandskú tradíciu v budovaní veterných mlynov.

Zdroj: inhabitat.com