Pravda o toneroch

0
7
Tonery

Tonery do tlačiarne sa môžu javiť ako tá najnudnejšia vec na svete. Skutočne môžu, no ak si o nich zistíte niečo viac, možno ostanete prekvapení. Vybrali sme pre vás niekoľko zaujímavostí z na pohľad nudného sveta kancelárií a tlačiarní. Prečítajte si o nich a už nikdy sa na tonery nebudete pozerať optikou ako doteraz.

Koľko farieb používaš, toľkokrát si tonerom

Väčšina používaných farebných atramentov pozostáva len z troch farieb, pričom ide najmä o žltú, purpurovú a azúrovú. Ak pri tlači používate farebný cartridge a chcete vytlačiť trebárs čierny text, objaví sa vám výsledok, ktorý je skôr vo veľmi tmavej hnedej ako v čiernej farbe. Takáto tlač navyše spotrebuje viac farby ako v prípade, že by ste na tlač použili čierne tonery od CDRmarket.sk.

Šikovný a výhodný trik

Pri kúpe novej tlačiarne k nej zvyčajne dostanete aj náplň v podobe tonerov. Tie sú ale naplnené len do polovice. Aj to však má svoj racionálny dôvod: spolovice naplnený cartridge sa pri prenose a preprave nerozleje a pri používaní sa minie rýchlejší ako plný. Firmy totiž viac ako na tlačiarňach zarábajú na tom, že zákazníci si kupujú stále nové a nové tonery.

Koľko stojí liter atramentu?

Hoci cartridge či tonery ako také sú relatívne lacné, samotný atrament predstavuje pomerne veľkú investíciu. Liter atramentu do tlačiarní stojí zhruba 1000. Prečo sú teda napríklad kompatibilné tonery Epson v úplne iných cenových hladinách? Je to najmä preto, že v kazetách sa nachádza len malé množstvo tejto vzácnej látky.

Jedálne lístky na ochutnanie

Jedlý atrament? Takúto vychytávku skutočne niektoré podniky vo svete využívajú. Je vhodný napríklad na písanie odkazov na narodeninové torty, no dá sa s ním zájsť aj ďalej. Skutočne kreatívny nápad predstavuje jedálny lístok potlačený jedlým atramentom. Vybrané jedlo tak môžete ochutnať skôr, než si ho objednáte.

Reklama (Heuréka)