… prečo je na japonských semaforoch namiesto zelenej farby modrá?

0
13
ANTTI T. NISSINEN, FLICKR // CC BY 2.0

Človek by mohol nadobudnúť dojem, že tak ako veci fungujú doma, rovnako to bude aj všade inde na svete. Je to však omyl a príkladov potvrdzujúcich túto skutočnosť je nespočetne veľa. Stačí si len napríklad spomenúť na jazdenie po ľavej strane vo Veľkej Británii, Indii a pod., opačné kývanie hlavou na „áno“ a „nie“ v Bulharsku, alebo aj napríklad na iné farby semaforov v Japonsku.

Všetko to má na svedomí Japončina, v ktorej sa niekedy pre zelenú aj modrú farbu požívalo jedno pomenovanie – ao. Teda ak niekto v aute chcel upozorniť vodiča na rozsvietený signál „choď“, jednoducho povedal ao – bez ohľadu na farbu na semafore.

V modernej Japončine už tento problém neexistuje, pretože ao sa ustálilo ako pomenovanie pre modrú farbu a midori znamená zelená. Tým však, že Japonsko sa do dnešného dňa oficiálne neprihlásilo k Viedenskej konvencii z roku 1968, ktorá upravuje označovanie svetiel v rámci cestnej premávky, ešte aj dnes je celkom bežné vidieť v Japonsku na semaforoch na ceste namiesto zelenej modrú farbu.

Zdroj: mentalfloss.com

Foto: ANTTI T. NISSINEN, FLICKR // CC BY 2.0

Reklama (Heuréka)