… prečo je takmer nemožné spať postojačky?

0
12
Spať postojačky

Mnohí ľudia sa na sviatky vracajú k svojim rodinám, viac či menej vzdialeným a s tým je jednoducho späté cestovanie. To je v niektorých prípadoch celkom príjemná záležitosť, no často sa z pôvodne krátkej cesty stane doslova nekonečná nočná mora. A to už dokáže unaviť, hoci aj natoľko, že by sme si radi zdriemli, ale počas státia v rade na stanici to jednoducho nie je možné.

Na pochopenie tohto stavu je potrebné sa pozrieť na ľudský spánok ako taký. Vedci prišli na to, že ľudský spánok sa skladá z 5 rôznych fáz, ktoré sa počas noci striedajú. Jednou z nich je aj fáza REM (rapid eye movement), ktorá síce tvorí len nejakých 25% spiaceho cyklu, no opakuje sa viac krát počas spánku. Počas nej, mozog dočasne paralyzuje ostatné svaly a miechu, čo je aj príčinou prečo ľudia sediaci vedľa vás po zaspaní neraz skončia s hlavou na vašom ramene.

Následkom tejto paralýzy je prakticky nemožné udržať si polohu v stoji. No existujú ľudia, ktorí aj napriek tomu dokážu spať napríklad v sede. Budhistickí mnísi sú známi tým, že počas svojich meditácii dokážu aj 5 hodín spať v sede a nespadnúť.

Zdroj: mentalfloss.com

Foto: pixabay.com

Reklama (Heuréka)