… prečo maj žiaci v lete prázdniny?

0
1
Prečo majú deti letné prádzniny

Do nedávna sa myslelo, že nápad s letnými prázdninami pre školopovinné deti sa zrodil niekedy v 19. storočí, keď sa počas leta pre nich vytvorila potreba pracovať na poli a pomôcť tak rodičom s prípravou úrody na zimu. Nech už to znie akokoľvek logicky, nie je to pravý dôvod.

Pred občianskou vojnou nebolo zvykom, aby mali deti letné prázdniny. V školských laviciach sedeli aj počas tých najhorúcejších dní a doma boli počas jarných a jesenných mesiacov, kedy ich rodičia potrebovali na poliach oveľa viac ako počas horúcich letných dní. V roku 1842 mal napríklad školský rok v Detroite 260 dní.

Ale s rozrastajúcimi sa mestami sa ich teplota začala úmerne zvyšovať, preto sa rozhodlo, že prázdniny budú počas letných horúčav, aby, kto môže, sa v tom čase odsťahoval na letné sídlo niekde na vidiek.

Tak sa po čase uzákonilo, že školský roku bude musieť oželieť cca. 60 najhorúcejších dní roka, ktoré sa stali dňami oddychu, dovoleniek a spoločného relaxu s rodinou. Nuž a ako to už chodí, aj toto sa postupne premenilo na veľký biznis a dnes nie je výnimkou platiť za rôzne tábory, kurzy, letné univerzity a pod. (cestovanie nevynímajúc) len, aby  sa tých 60 dní nejako vyplnilo.

Zdroj: mentalfloss.com

Reklama (Heuréka)