Prečo nemôžu psy jesť čokoládu?

0
10
Zdroj: https://pixabay.com/en/dog-dalmatians-pet-dog-breed-1020790/
Zdroj: https://pixabay.com/en/dog-dalmatians-pet-dog-breed-1020790/

Aj keď psa nemáte, pravdepodobne viete, že nemôže jesť čokoládu, pretože je to jedna z najtoxickejších látok nielen pre psov ale aj pre mačky. Prečo je čokoláda pre psov taká toxická?

Ide o teobromín, chemickú látku v čokoláde, ktorú ľudia ľahko metabolizujú ale psy len veľmi pomaly. Toxické účinky tejto pomalej metabolizácie sa môžu prejavovať od mierneho rozrušenia žalúdka až po záchvaty, zlyhanie srdca a dokonca smrť. Ak váš pes je čokoládu, môže mať smäd, hnačku a môže byť hyperaktívny a roztržitý. Pri zhoršení stavu sa môže táto hyperaktivita zmeniť na záchvaty, ktoré môžu vyvolať arytmiu a srdcový infarkt.

Mačky sú dokonca ešte viac citlivejšie na teobromín ako psy. Je však málo pravdepodobné, že budú jesť čokoládu, pretože mačky sú oveľa viac vyberavý jedáci. Ak váš pes zje väčšie množstvo čokolády, je potrebné vyhľadať najneskôr do dvoch hodín veterinára. Veterinár obvykle vyvolá zvracanie a dá psovi aktívne uhlie, ktoré zablokuje absorpciu teobromínu.

Toxicita sa mení samozrejme od skonzumovaného druhu čokolády (mliečna má menší obsah teobromínu ako horká čokoláda), veľkosti vášho psa, od jeho zdravotných problémov (ako sú napr. problémy s obličkami alebo srdcom) a veku.

Zdroj: mentalfloss.com

Reklama (Heuréka)