… prečo niekedy v našich končatinách cítime mravčenie?

0
7
Prečo naše končatiny niekedy mravenčia

Určite ste sa už niekedy stretli s nezvyčajným pocitom mravčenia, alebo jemného pichania akejsi slabosti vo vašich rukách, alebo nohách. Ak ste sa divili prečo to je tak, teraz už nemusíte.

Z hodín biológie na základnej škole viete, že našim telom vedie sústava nervov, ktoré prenášajú informácie z mozgu do výkonného orgánu. Ak napríklad chceme zodvihnúť ruku, naše vôľové centrum vyšle signál do mozgu, ktorý následne vyšle elektrické signály do svalov, aby vykonali požadovaný úkon. Všetko toto sa prenáša nervovou sústavou.

Niekedy sa však stane, že sa tieto dráhy zablokujú. Príčinou najčastejšie býva nejaký tlak na časť končatiny, ktorý pritlačí príslušný nerv a komunikácia je tým pádom pozastavená. Rovnako je to aj s krvou, ktorá nemôže dopraviť kyslík a výživné látky do buniek.

Ak tento stav trvá dlhšiu dobu, mozog začne vysielať varovné signály ako napríklad pocit teploty, ochabnutia končatiny alebo dokonca spomínaný pocit mravčenia. Po zmene polohy sa tok informácii a krvi obnoví a pocit pichania je o to intenzívnejší. Po krátkom čase sa však všetko vráti do normálu a telo funguje ako pred tým.

Zdroj: mentalfloss.com

Reklama (Heuréka)