… prečo prianie niekomu úspechu a šťastia naozaj funguje?

0
20
Prečo šťastie naozaj funguje

Robíme to bežne a často si to ani neuvedomujeme. Je to jednoducho prirodzené, ľudské… neviete o čom je reč? Jednoducho povedané o prianí resp. želaní si úspechu, šťastia, aby sa nám nejaké na prvý pohľad ťažké veci podarili.

Aj keď je jasné, že tá „extra dávka šťastia“ je len v našich hlavách, vedci dokázali, že na tom vôbec nezáleží. Ono to funguje tak, či onak.

Hank Green vo videu z produkcie SciShow vysvetľuje ako nám rôzne talizmany a viera v pomoc nejakej tretej strany pomáha budovať našu istotu a vieru vo vlastné schopnosti. V praxi to znamená, že stačí stretnúť pozitívne naladenú osobu, ktorá sa vyjadrí o našom úspechu a viere v to, že to zvládneme a hneď sa naše šance na úspech rapídne zvýšia.

Tento fenomén je dokonca potvrdený aj vedeckou štúdiou z roku 2010, kedy nemeckí psychológovia sledovali správanie 28 vysokoškolských študentov počas hry mini golfu. Tí, ktorým ich spoluhráči povedali, že teraz „to dajú“, boli o 35% úspešnejší ako ich protihráči bez povzbudenia.

Rovnakí vedci si potom túto teóriu overili ešte v jednom skúmaní, kde sledovali 40 iných študentov z kvality ich pamäte. Rovnako aj tu sa potvrdilo, že ľudia, ktorí boli povzbudení dosiahli lepšie výsledky ako ich rovesníci bez zaprianeho šťastia.

Zdroj: mentalfloss.com

Foto: pixabay.com

Reklama (Heuréka)