…prečo si počas letu lietadlom musíme vypnúť telefón?

0
37

Ono v podstate stačí ak si ho prepneme do režimu „lietadlo“, ale v princípe platí, že takto zapnutý telefón už viac nie je telefónom, pretože sa s ním nedá telefonovať. Aká je teda príčina tejto povinnosti?

Dnešné moderne vybavené lietadlá vám niekedy umožnia pripojiť sa na bezdrôtový internet, aby ste mohli surfovať po internete, ale nedovolia vám telefonovať. Toto obmedzenie vychádza z domnienky, že frekvencie, na ktorých pracujú mobilné telefóny, by sa mohli miešať s frekvenciami palubných systémov lietadla a spôsobiť tak v konečnom prípade nehodu. Je pravda, že k miešaniu z času na čas dochádza, ale nestáva sa to často a aj v prípade, že sa tak stane je to na veľmi krátky moment – pre lepšiu predstavivosť to môžeme prirovnať k prípadu, že sa v CD mechanike počas prehrávania hudby CD zasekne a preskočí pár sekúnd záznamu. Je logické, že pri takto náročných systémoch je aj sekundové narušenie veľmi nebezpečné.

Druhá rovina etická. Predstavte si, že počas niekoľko hodinového letu budete mať vedľa seba osobu, ktorá na telefóne strávi 2 aj 3 hodiny, a to nezmyselným klebetením s ľuďmi na druhom konci. Hotová nočná mora. Aj z tohto dôvodu je v lietadlách, ktoré umožňujú pripojenie na internet, telefonovanie cez WEi-Fi stále zakázané. Vďaka Bohu!

Zdroj: mentalfloss.com