Pripravte sa na zimu: Praktické tipy na šetrenie peňazí aj údržbu domu a záhrady

0
119
Zdroj foto: sommart sombutwanitkul / Shutterstock.com

Zima má byť obdobím pokoja a odpočinku, lebo prác okolo domu a v záhrade je minimum. Táto zima však bude špecifická. Okrem tipov, ako pripraviť dom a záhradu na oddychové ročné obdobie, sa hodí každá dobrá rada, ako ušetriť na kúrení.

Prvé mrazy sa už tento rok prihlásili o slovo, napriek tomu je ešte pár týždňov k dobru, ktoré sa dajú využiť na prípravu domu a záhrady na nadchádzajúcu zimu.

Kým po iné roky by sme odporúčali venovať pozornosť fasáde a jej čistote, tento rok je určite rozumnejšie zamerať sa prioritne na miesta, kadiaľ môže unikať teplo alebo presakovať vlhkosť.

Najviac tepla, až 35 %, uniká z objektov cez obvodové múry. Ich zateplením dokážete znížiť spotrebu energie o 30 až 50 %,“ hovorí Ing. Branislav Augustín, odborník na obnovy domov zo Sika Slovensko. „Kto to pred zimou ešte stihne, určite odporúčam využiť vonkajší kontaktný zatepľovací systém označovaný aj ako ETICS. Ide o najrozšírenejšiu technológiu na zlepšenie tepelno-technických parametrov obvodových stien. Týmto systémom zatepľovania sa dá okrem úspor na energiách dosiahnuť aj zlepšenie tepelnej pohody v interiéri, zdravšie bývanie bez plesní, húb a rias a zhodnotenie ceny nehnuteľnosti.“

Vlhké múry ako stopka

Nielen finančná náročnosť, ale ani počasie nemusí zatepľovaniu fasády pred touto zimou priať. Pokiaľ máte vlhké múry, odborníci odporúčajú nechať izolovanie na suchšie a teplejšie ročné obdobie.

Pri obnove vyberajte tepelnoizolačné materiály, ktoré majú čo najvyššiu hodnotu tepelného odporu. Odporúčam dávať si pozor na správnu hrúbku izolačnej vrstvy, dodržanie technologických postupov pri lepení izolačných dosiek, správne kotvenie a tiež vhodný výber fasádnej omietky alebo farby,“ dáva ďalšiu dobrú radu B. Augustín.

Ďalšie úniky tepla

Pred zimou sa určite oplatí skontrolovať aj priliehavosť a tesnenie okien a exteriérových aj interiérových dvier a prahov.

Ľudia, ktorí vymenia okná, prípadne vyriešia netesnosti a zlú priliehavosť okien a dverí, bývajú až prekvapení, o koľko sa zvýši ich tepelný komfort v interiéri. Niekedy stačí nalepiť tesniacu pásku alebo na oknách a dverách lepšie nastaviť pánty. Pokročilejším riešením, ktoré treba zveriť do rúk odborníka, je aplikácia univerzálneho samolepiaceho tmelu. Ten je niekedy potrebný aj do oblasti parapetu,“ zapojil sa do debaty Ing. Marek Nahálka, ďalší odborník zo Sika.

Strecha, balkón a odkvapy

Pred zimou treba skontrolovať aj stav strechy, balkónov, terás a odkvapov.

Posledné menované stačí zvyčajne vyčistiť, čo je dôležité preto, aby dažďová voda odtekala riadenými cestami a nestriekala na fasádu. Okrem toho, že ničí jej vzhľad, by zbytočne vlhla.

Ak máte zelenú strechu, okrem jednoduchej údržby zelene, ktorá zahŕňa odstránenie suchých rastlín a náletových drevín, to máte v podstate bez roboty. Viac údržby si vyžaduje klasická plochá strecha. Aj tú treba vyčistiť od hrubých nánosov nečistôt a hlavne skontrolovať odvodnenia. „Pokiaľ sa ukáže problém a je iba na malej ploche, jeho riešenie zvládne každý šikovný domáci majster. Stačí valčekom aplikovať tekutú hydroizolačnú membránu. Na problémy väčších rozmerov určite odporúčam využiť služby odborníka. Peniaze, ktoré zaplatíte za jeho prácu, sú dobrou investíciou, pretože v zime nebude strecha zatekať a nehnuteľnosť sa nebude ďalej znehodnocovať,“ vysvetľuje M. Nahálka.

Pozornosť treba venovať aj terase, balkónu a betónovým plochám v exteriéri. Skôr ako začne skutočne mrznúť, je dôležité tieto plochy vyčistiť, v prípade potreby aj zaizolovať.

Betónovú dlažbu v zime ochráni pred poveternostnými vplyvmi vhodný náter na báze siloxanu. Je bezfarebný a redukuje kapilárnu nasiakavosť takejto dlažby. Okrem toho má aj samočistiaci efekt. Ideálny čas na jeho aplikovanie je práve na jeseň na vyčistenú dlažbu,“ pokračuje v tipoch na jesennú údržbu nehnuteľnosti B. Augustín.

Kontrola hydroizolácie

Zlá hydroizolácia na balkóne alebo terase, hoci len na malej ploche, môže spôsobiť veľké škody na celom priestore. „Opravu rozpadávajúcej sa škárovacej hmoty či uvoľnenej dlažby zvládne šikovný domáci majster aj sám. Z našich skúseností vieme, že ľudia často podceňujú najmä spoľahlivú a funkčnú hydroizoláciu, hoci tá je na spevnenej ploche v exteriéri základ. Odporúčam skontrolovať ju a ak je poškodená alebo úplne chýba, treba ju zabezpečiť,“ upozorňuje M. Nahálka zo Sika.

Bazény a jazierka

Záhradné bio jazierko veľa starostlivosti nepotrebuje, stačí mu pomôcť vhodnou UV lampou a filtrom, ktoré dokážu neutralizovať vodu. Tá potom bude v dobrej kvalite po celý rok.

Zazimovanie bazéna je väčší kumšt, spôsob vždy závisí od jeho typu. Pri všetkých druhoch však platí, že vodu treba odpustiť, no nie úplne vypustiť. Ponechaním 20 – 40 cm vody v bazéne sa vytvorí protitlak, ktorý by mal pomôcť predísť problému so spodnou vodou, ktorá by sa mohla dostať pod fóliu alebo narušiť konštrukciu bazéna.

Záhrada pred zimným spánkom

Aby si v zime záhrada oddýchla a na jar naplno ožila, treba správne zrezať dreviny a zbaviť trávnik nečistôt vrátane suchých listov a popadaných plodov.

Ak chcete na jar niečo zasadiť, už teraz treba pôdu zrýľovať, prípadne do nej primiešať kompost, aby po zime v plnej sile ukázala svoju krásu a možnosti.