Prvá pomoc pre tých, ktorí sa nevedia stotožniť s aktuálnou farbou sedacej súpravy v interiéri

0
17

Štýlová a pohodlná pohovka je nevyhnutným kusom moderného interiéru. Je potrebná pre dobrý odpočinok v útulnom mestskom byte, no rovnako dobre poslúži aj vo veľkom vidieckom dome. Len na mäkkom gauči si môžete po práci oddýchnuť, sledovať s rodinou svoje obľúbené televízne programy a rozoberať zaujímavé témy s priateľmi.

Takto vytvorená pohodlná a útulná relaxačná oblasť potom pozitívne ovplyvňuje vašu náladu. Avšak, je dôležité, aby bol tento nábytok v harmónii s interiérom miestnosti. Je to síce náročná, ale riešiteľná úloha. Obchody s modernými doplnkami a príslušenstvom sú predsa vybavené širokou škálou čalúneného nábytku, pri ktorého výbere je veľmi dôležité, okrem iného, zvoliť najmä správnu farbu pohovky. 

Psychológia farieb v našom živote predsa obrovský význam. Od nich sa bude odvíjať niekoľko ďalších vecí, ako aj zariadenie a dekorovanie celej miestnosti, v ktorej sa potrebujete cítiť tak dobre a príjemne. 

Ako začať s výberom správnej farby sedacej súpravy?

Ak chcete pre vašu pohovku zvoliť správnu farbu, najskôr si určte typ farby. Čo presne to znamená? Nič viac a nič menej, ako fakt, že dnešné moderné sedacie súpravy si môžete rozdeliť do dvoch jednoduchých kategórií:

  • Jednofarebné sedacie súpravy – sem patria modely neutrálnych farieb ako je čierna, biela, šedá, béžová a svetlo hnedá, ktorým na druhej strane konkurujú pestrejšie a sýtejšie odtiene červenej, oranžovej, modrej, zelenej, žltej a fialovej. K jednofarebným modelom môžeme zaradiť aj kožené sedacie súpravy, ktorých životnosť a odolnosť je na nezaplatenie, a to nielen vo veľmi vyťažených  interiéroch.
  • Vzorované sedacie súpravyrobia náš život a interiér veselším a zaujímavejším, a to aj bez nutnosti použitia výraznejších odtieňov. Svoju dôležitú úlohu tu zohráva originálny vzor, obrázok, motív, špeciálna textília alebo inak upravený a potlačený poťah sedacej súpravy. 

Ponuka je obrovská a výber iba na vás a vašich možnostiach. S jednofarebnými modelmi to ale budete mať určite jednoduchšie, pretože tento typ farby je univerzálny a harmonizuje s rôznymi štýlmi interiéru. Jednofarebné čalúnenie sedačky je vhodné a určite využijete v každej jednej miestnosti. V obývacej a detskej izbe, spálni a dokonca aj v kuchyni. Doplnky v podobe viacfarebných modelov zasa zdôraznia štýl miestnosti.

Ako vidíte, vybrať si pohovku v konkrétnom farebnom prevedení nie je jednoduché. Nehovoriac o tom, ak si okrem farby musíte všímať aj textúru zvolenej tkaniny, pretože pri využívaní sedacej súpravy je veľmi dôležitá nielen farebná škála materiálu, ale aj jeho ďalšie vlastnosti, ktorých podcenenie môže viesť k nepríjemným problémom

Ktoré kritériá ovplyvňujú výber správnej farby?

Aj keď človek módnym trendom veľmi ľahko v dnešnej dobe podľahne, je neracionálne zvoliť si pre novú pohovku farbu iba na základe tohto ukazovateľa. Móda je rozmarná a mení sa veľmi rýchlo, no dobrý nábytok je drahý a kupovaný na dlhšiu dobu. Preto by ste mali brať ohľad na viac vecí naraz. 

Rady odborníkov majú svoj zmysel

Ak sa projektový návrh priestorov realizuje od úplného začiatku, je potrebné zohľadniť aj rady odborníka. Dizajnéri vám splnia všetky vaše priania a pomôže vám pri výbere dokonalého farebného riešenia pre vnútorný priestor v miestnosti.

Nebojte sa kontrastov

Ak si nemôžete dovoliť najať na interiérový dizajn profesionála, skúste sa riadiť dobre známymi odporúčaniami. To znamená, že ak si chcete správne zvoliť farbu pohovky, odborníci odporúčajú zamerať sa na farebnú schému stien. Kupovať ale sedačku tón v tóne s farbou steny alebo tapety nie je ideálne riešenie. Pohovka potom v priestore iba zbytočne zanikne. Je lepšie zvoliť pohovku v inej farbe v kombinácii so všeobecným štýlom miestnosti.

Prihliadajte na typ miestnosti

Pred výberom pohovky musíte rozhodnúť aj o miestnosti, v ktorej bude umiestnená. Rozkladací čalúnený nábytok tlmenej farby je vhodný pre relaxačnú atmosféru otvorenej spálne. A pre obývaciu izbu si môžete zvoliť jasnejšiu farebnú schému. Steny maľované v pastelových farbách dobre harmonizujú so žiarivou farbou nábytku.

Neutrálna farba pohovky (béžová, piesková, šedá a biela) vyzerá dobre v každom interiéri. Niektoré farby je však potrebné doplniť. Napríklad krémové a hnedé tóny vyžadujú „susedstvo“ s jasnejšou farbou.

Niekedy sa kladie dôraz aj na podlahovú krytinu miestnosti, v tomto prípade by farba čalúneného nábytku mala byť v korelácii s odtieňom sedačky.

Pozor na údržbu

Pred výberom svetlej alebo bielej pohovky sa opýtajte konzultanta, ako môžete čalúnenie v prípade potreby vyčistiť. Venujte pozornosť dostupnosti odnímateľných krytov. To vám výrazne uľahčí starostlivosť o zvolený nábytok. 

Pohovky tmavej farby sú praktickejšie, pretože na ich povrchu sú škvrny menej viditeľné. Otázne však je, do akej miery sa toto riešenie považuje za hygienické. 

Čo robiť, ak vám aktuálna farba nevyhovuje?

Aj napriek tomu, že kúpa tohto kusu nábytku nie je celkom lacnou záležitosťou, predsa len sme ľudia, ktorí túžia po zmene a nových veciach. Nakoniec, zmena je niekedy veľmi dobrý liek na všetky problémy. 

Ak si preto budete chcieť doma vytvoriť niečo nové, originálne a rovnako dobré, ako ste videli u susedov, môžete si kúpiť poťah, deku alebo iný prehoz, ktorý sa dá skombinovať aj so závesmi. Veľmi dobrým prostriedkom na zmenu bez nutnosti kúpy novej sedacej súpravy sú aj iné menšie doplnky, z ktorý množstvo tých najlepších nájdete aj na Daza.sk

Štýl a individualitu interiéru predsa možno zdôrazniť aj pomocou originálneho a moderného príslušenstva, s ktorého výberom budete mať v pohodlí domova tie najmenšie starosti. Tak sa o tom presvedčte.

Reklama (Heuréka)