Psychológia krásy: Aké sú naše šperky?

0
8

Nie všetky dievčatá, ženy, ale aj muži si uvedomujú dôležitú úlohu, ktorú pre nich šperky zohrávajú. Šperky nie sú len „tichým“ dekorom. Naše náušnice, prstene, brošne a náramky sú  ako  magické „noty“, ktoré znejú hudbe našej duše, ľuďom okolo nás a denne ukazujú svetu krásne obrazy nášho vnútorného vesmíru.

A podobne budete na tom aj vy so svojím novým koženým náramkom alebo retiazkou. Tvar, lesk, spracovanie a celkový look šperku bude o vás okoliu prezrádzať viac než si myslíte.

Čo hovoria naše dekorácie?

Symbol bohatstva a moci nie je všetko, čím klenoty na vašom krku alebo prste môžu byť.

  • dokážu odhaliť temperament a charakter osobnosti;
  • zobrazujú úroveň ochrany pred energetickými útokmi, vtedy nám slúžia ako talizmany a amulety;
  • symbolizujú a odrážajú našu zmyselnosť;
  • to, aká je dôležitá pre nás pozornosť opačného pohlavia;
  • ako sme prístupní a otvorení;
  • odrážajú úspech v našom osobnom živote a kariére;
  • a vyjadrujú kultúru.

Symbol šperku je v nás

Rovnako ako naši predkovia, ktorí žili pred tisíckami rokov, sme aj my presvedčení, že „talizmanové“ šperky nás chránia pred „temnými silami“, zlým okom závistlivých ľudí a inými nepríjemnými situáciami.

Mnohé hodnoty šperkov ale získavajú na význame najmä vďaka sile našej viery. Presvedčenie, ktoré sa často dedí z pokolenia na pokolenie je omnoho silnejšie, ako skutočné vlastnosti drahých kovov a prírodných kameňov.

Sila našich talizmanov spočíva nielen v magických vlastnostiach prírodných kameňov, z ktorých sú vytvorené, ale aj v našich psychologických postojoch. Symboly a znaky šperkov získavajú v mnohých ohľadoch svoju magickú moc z veľkého významu, ktorý im pripisujeme. Vďaka tomu sa môžu stať aj obľúbené vreckové hodinky predmetom viery a nádeje, že raz všetko prebolí a čas rany zahojí.

Čím zložitejšia, sofistikovanejšia a zaujímavejšia je vaša bižutéria, tým zložitejšia a citlivejšia je vaša duša. Pri šperkoch je ale dobré aj to, že s nimi môžete pracovať, zdôrazniť všetky dôležité výhody a nedostatky naopak zakryť.

Reklama (Heuréka)