Sneh pokryl Saharu už po 3-krát za uplynulých 40 rokov

0
28
Sneh na Sahare

Milovníci zimných športov, ktorí sa práve obzerajú po nových lyžiarskych zjazdovkách si do zoznamu svojich TOP destinácii zrejme môžu pripísať aj africkú púšť Sahara. Aj napriek štandardne tropickej klíme sa v jednej časti táto krajina piesku premenila na krajinu snehu a ľadu.

Ako uvádza denník DailyMail, neočakávaná snehová prikrývka hrúbky miestami až do 40 centimetrov sa v alžírskom meste Ain Sefra objavila už po tretíkrát za uplynulých 40 rokov. V samotnom meste je snehu minimum, no okolité pieskové duny pripomínajú skôr lyžiarske svahy ako horúci saharský piesok.

Aj keď sneh sa tam logicky neudržal dlho, fotografovi menom Karim Bouchetata sa podarilo tento výnimočný úkaz zdokumentovať svojim fotoaparátom. Ako sa uvádza vo vyjadrení hovorcu Met Office: „Príčinou snehovej prikrývky je vytlačenie studeného vzduchu do oblasti severnej Afriky pásmom vysokého tlaku vzduchu nad Európou.“

Mesto Ain Sefra je obkolesené pohorím Atlas a aj napriek svojej pomerne vysokej nadmorskej výške (1078 m) je sneh veľmi zriedkavým úkazom. Januárová teplota sa za normálnych podmienok málokedy dostane pod 6 stupňov Celzia.

Zdroj: dailymail.co.uk

Foto: Karim Bouchetata/Geoff Robinson Photography