Sóda bikarbóna verzus prášok do pečiva: Aký je rozdiel?

0
126

Sóda bikarbóna a prášok do pečiva vyzerajú rovnako, voňajú rovnako a znejú rovnako, ale verte nám: Nie sú to isté. Môžete nahradiť sódu za prášok do pečiva alebo naopak? Aby ste tak mohli urobiť, budete potrebovať dôkladné pochopenie chemických reakcií, ktoré produkujú. Inými slovami, je to možné, ale nie pre začiatočníkov. Tak pre istotu si nechajte obe v skrinke.

Sóda bikarbóna

Sóda bikarbóna, známa aj ako sóda na pečenie, je chemická zlúčenina vyrobená z malých bielych kryštálov. Keď príde do styku s kyselinami, ako sú tie, ktoré sú v octe, citrónovej šťave, jogurte alebo v cmare, začne okamžite peniť a vytvárať bubliny oxidu uhličitého. Tieto bubliny pomáhajú dávať objem pečeným produktom. Zo sódy je možné spraviť taktiež úžasný všestranný čistiaci prostriedok.

Vhodná na: zdobenie veľkonočných vajíčok, odstránenie zápachu v chladničke, zubnú pastu, čistenie domácnosti, palacinky a lievance.

Nieje je vhodná na: recepty bez kyslých zložiek.

Dávajte si pozor na: použitie príliš veľkého množstva. Ťažká ruka pri jedle môže mať za následok násilnú erupciu sopečného pôvodu alebo kovovú chuť vášho pečiva.

Kedy ju vyhodiť: po troch mesiacoch, alebo keď polovička čajovej lyžičky zamiešaná do trocha octu nedokáže vytvoriť bubliny.

Prášok do pečiva

Prášok do pečiva je sóda na vyššej úrovni. Je to zmes jedlej sódy a dvoch kyselín: fosforečnanu vápenatého a síranu sodného. Tieto dve kyseliny sú v prášku do pečiva bez povšimnutia, až kým nedôjde k dvom skutočnostiam: Po prvé, prášok sa pridá do vlhkej zmesi, ktorá zapríčiňuje reakciu fosforečnanu vápenatého a jedlej sódy. Potom, keď sa do rúry vloží cesto, teplo spúšťa druhú reakciu medzi druhou kyselinou a jedlom.

Vhodný do: veľa druhov pečiva.

Nevhodný na: mnoho iného.

Dávajte si pozor na: vymenenie so sódou.

Kedy ho vyhodiť: Po troch mesiacoch, alebo keď polovička lyžičky zamiešaná do teplej vody nedokáže začať šumieť.

Zdroj: mentalfloss.com