Spojené arabské emiráty chcú postaviť obývateľnú kolóniu na Marse

0
10

V hre o kolonizáciu Marsu už nie sú len dvaja hráči (NASA a SpaceX). Pribudol k ním ďalší, ktorý svoju predstavu o meste s rozlohou asi ako Chicago predstavil na nedávnom svetovom summite v Dubaji (World Government Summit ).

Projekt s názvom Mars 2117 počíta s výstavbou obývateľnej kolónie na červenej planéte už o sto rokov. Šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, viceprezident a vládca Dubaja uviedol, že emiráty vyvíjajú neustálu činnosť v snahe objaviť potrebné technológie a prostriedky umožňujúce túto základňu vybudovať. „Projekt je semienkom, ktoré sme zasiahli dnes a očakávame, že budúce generáciu budú schopné zožať jeho prínosy, hnaní dopredu vášňou učiť sa nové veci a odhaľovať nové poznatky,“ povedal šejk Mohammed.

Projekt Mars 2117 počíta s vybudovaním malého mesta s vlastnou komunitou ľudí na planéte Mars. Predstavy počítajú s mestom s veľkosťou porovnateľnou so súčasným mestom Chicago a populáciou cca. 600 000 ľudí.

Predpovedať kto v týchto pretekoch o kolonizovanie Marsu uspeje ako prvý je veľmi ťažké. Kritici tvrdia, že Elon Musk a jeho program SpaceX nemá dostatočné finančné krytie, vládne agentúry ako NASA sú zasa až príliš závislé na politických rozhodnutiach, preto sa iniciatíva emirátov javí ako veľmi pravdepodobná. Tu nechýbajú ani peniaze, ani politická vôľa niečo presadiť.

Zdroj:  sciencealert.com