Steve Carell v Disney komédii Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

0
19
Keď som si tak pozeral list filmov v kine, už hneď na prvý pohľad ma zaujal film Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day. Nezaujal ma síce svojím trailerom, hereckým obsadením či skvelým plagátom. Zaujal ma tento ridikulózne dlhý názov, ktorý by mohol byť pokojne aj o polovicu kratší a nikto by si to ani nevšimol. Ak by akadémia udeľovala cenu za najdlhší názov roka, tento film určite vyhráva.
Sadnem do poloprázdneho kina, na obrazovke sa objaví logo Disney a chvíľu váham, či som na správnom filme. Nakoniec sa ukázalo, že som naozaj v tej správnej kinosále, a tak som sa začal pripravovať na klasickú klišé rodinnú komédiu. A, čuduj sa svete, presne toho som sa aj dočkal. Avšak čo iné sa dalo čakať. Hlavným hrdinom tohto príbehu je chlapec Alexander (Ed Oxenbould), ktorý prežíva ťažké obdobie. Deň pred svojimi narodeninami prežíva pravdepodobne najhorší deň svojho života. Všetko to začne ráno, keď sa zobudí so žuvačkou prilepenou vo vlasoch, neskôr sa dozvie, že na jeho narodeninovú oslavu takmer nikto nepríde a celé to vyvrcholí tým, že podpáli učebňu chémie.

Aby toho nebolo málo, ani doma to nie je bohviečo – jeho veľká rodina je totiž príliš zaneprázdnená tým, že si plní svoje sny. Alexander sa cíti osamelý a tesne po polnoci sfúkne sviečku z improvizovanej narodeninovej torty so želaním, aby aj jeho rodina zažila aspoň jeden veľmi zlý deň. Ako už asi všetci tušíme, keďže ide o film z Disney produkcie, tak sa mu toto želanie rázom splní. Ráno všetci zaspia, pokazí sa im auto a odrazu má každý člen rodiny akýsi problém, samozrejme, okrem Alexandra. Aké originálne!

Toto je presne ten film, na ktorý by mali ísť rodičia s deťmi. Deti, ktoré sa cítia osamelé ako Alexander, dostanú nádej, že sa niečo môže zmeniť, a rodičia si, naopak, uvedomia, že často dávajú prednosť iným veciam než svojim deťom. Áno, je to jeden z tých filmov, ktoré sú také strašne sladké, až sa vám z toho mimovoľne začnú kaziť zuby. Musím sa priznať, že osobne takýmto filmom neholdujem a dalo by sa povedať, že sa im snažím vyhýbať. Ak si teda nechcete privodiť cukrovku alebo inú ujmu na zdraví, odporúčam sa kinosále s týmto filmom vyhnúť. Ak by ste len predsa chceli ísť, tak so sebou určite nezabudnite zoberte svoje dieťa, vnuka, súrodencov alebo iných maloletých príslušníkov rodiny.

V prvom rade ide o komédiu, no musím povedať, že zábavných momentov tam veľa nebolo. Myslím si, že už ani deťom nepríde vtipné, ak oproti sebe bežia dvaja ľudia v spomalenom zábere a jeden z nich sa potkne a spadne na zem. Takéto vtipy skôr zaberajú až na tie úplne spodné vekové kategórie. Samozrejme, že sme sa nevyhli ani “sprostým” slovám, ktoré z neznámeho dôvodu neustále rozosmievali poloprázdnu kinosálu.

Čo sa hereckého obsadenia týka, nikto nevynikal, no nebola to ani žiadna katastrofa. Bolo to také nemastné-neslané a to aj napriek tomu, že sme mohli vidieť aj známe tváre. Steve Carell sa nám predstavuje ako otec na materskej dovolenke. Jennifer Garner je matka, ktorá si plní svoje kariérne ciele v knižnom vydavateľstve. Okrem nich sme mohli vidieť aj Dylana Minnetta, Kerris Dorsey či Bellu Thorne. Predlohou k filmu bola kniha s rovnakým názvom od spisovateľky Judith Viorst a o scenár sa postaral Rob Lieber. Čo by sme ale čakali od scenáristu, ktorý sa podpísal pod nie príliš kvalitný film Hoot?

Film s mega ultra dlhým názvom Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day je klasická rodinná komédia pre rodičov s deťmi. Klišé príbeh a humor, ktorý zaujme naozaj len deti, no nájdu sa aj dobré momenty, ktoré z tohto filmu robia úplne priemerný film. Na krivke od 1 do 100 je to rovných 50. Ani viac, ani menej!