Trúfate si na celodennú vysokohorskú turistiku vo Vysokých Tatrách? Nezabudnite sa na ňu dôkladne pripraviť

0
28
Výbava na turistiku v horách

Pre niekoho sú Tatry druhým domovom. Ani sa niet čo čudovať, ponúkajú nádherné výhľady, čerstvý vzduch a pokoj, ktorý si v mestách dopriať jednoducho nemôžeme. Ak plánujete tento rok návštevu Vysokých Tatier, kde len prednedávnom začala letná turistická sezóna, bolo by fajn, keby ste si na sociálnych sieťach zistili, aké podmienky sú na niektorých úsekoch. Niektoré chaty vo Vysokých Tatrách majú fanpage stránky na sociálnej sieti Facebook, kde nielen ľudia, ktorí tam pracujú, ale aj turisti pridávajú fotky.

Samozrejme, počasie sa dovtedy môže niekoľkokrát zmeniť. Je ale lepšie vedieť vopred, či si ešte máte vziať mačky, alebo ich máte nechať doma. Čo ale všetko si nesmiete zabudnúť vziať, ak podniknete takúto pre niekoho náročnú turistiku? Ak plánujete byť do zotmenia, nezabudnite si funkčné nočné videnie. Vďaka nemu sa zorientujete v teréne.

Dostatok tekutín

V prípade, že si nevezmete väčšie množstvo jedla, máte možnosť sa najesť na horských chatách. Bez jedla vydržíte, ale ak kráčate niekoľko hodín bez toho, aby ste pili tekutiny, ohrozujete svoje zdravie. Pribaľte si do batoha aspoň dva litre vody, buď čistej, alebo minerálnej neochutenej. Pokojne si môžete vziať aj iontový nápoj, ktorý vás povzbudí, ale zároveň neohrozí vaše zdravie.

Kvalitné oblečenie a obuv

Uvedomte si, že počasie na horách sa môže kedykoľvek zmeniť. Vysoké Tatry, ale aj iné vysoké štíty priťahujú búrkové mraky (napríklad taký Slavkovský štít najviac). Čiže okrem kvalitných dlhých turistických nohavíc a vzdušného športového trička vám odporúčame pribaliť si aj pršiplášť, kvalitnú pokrývku hlavy, náhradné termo ponožky, teplú bundu, ale aj vysokú turistickú obuv. Termovíziu možno nevyužijete, ak plánujete prísť za svetla, ale ak plánujete v horách aj prespávať, určite si ju nezabudnite.

Zdroj: PR