Vedci po prvýkrát v histórií ľudstva zaznamenali fenomén dvojitého vodného víru

0
18
Dvojitý vodný vír

Vedcom z univerzity v meste Liverpool sa po prvýkrát podarilo zaznamenať prírodný úkaz známy ako dvojitý vodný vír. Až doposiaľ sa o tomto fenoméne len teoretizovalo, a to aj napriek tomu, že to nie je niečo úplne neznáme.

„Oceánske víry zvyčajne putujú severne, no v prípade týchto dvojitých vírov je ich posun južným smerom. Okrem toho sa dokážu presúvať až 10x rýchlejšie,“ uvádza Chris Hughes, vedúci vedeckého tímu zo spomínanej univerzity. Ich prítomnosť v oceánoch bola potvrdená už pred niekoľkými desiatkami rokov, no doposiaľ ich nikto nikdy nezdokumentoval. Toto sa zmenilo až teraz počas štúdie satelitného záznamu vôd v Tasmanovom mori (medzi Austráliou a Novým Zélandom).

Po tomto objave vedci prišli na to, že záznamy o ich výskyte tu boli už dávnejšie, no jednoducho nevedeli kde a čo hľadať. O ich vzniku existuje predpoklad, že ak do seba narazia dva vodné víry, vytvorí sa jeden dvojitý, ktorí naberie rýchlosť a zmení smer. Zaujímavé je tiež, že niektoré z nich dokážu „prežiť“ až 6 mesiacov, čo môže mať výrazný vplyv na ekológiu oceánov a migráciu živočíchov.

Zdroj: sciencealert.com

Foto: pixabay.com

Reklama (Heuréka)