Vedci používajú staroveký egyptský pigment na vývoj nových technológií

0
28
Egyptská modrá a jej využitie

Starovekí Egypťania sa nestali slávnymi iba vďaka svojim veľkolepým pyramídam a hieroglyfom. Do dejín ľudstva sa zapísali aj výrobou celkom prvého umelého farebného pigmentu.

Farbu, ktorú dnes poznáme ako egyptská modrá vytvorili pred 4 600 rokmi. Podarilo sa im to zohrievaním piesku, minerálov s obsahom medi, kysličníku sodného a iných látok používaných pri balzamovaní múmií.

Takto vzniknutá farba sa stala veľmi obľúbenou a Egypťania ju často používali pri zdobení svojej keramiky, nástenných malieb, či dokonca úrn významnejších členov spoločnosti. No, podobne ako to bolo v prípade iných trendov, aj tento modrý trend sa postupne presunul do úzadia. Môže za to objav červenej a žltej farby, za čo vďačíme zasa Rimanom. Recept na výrobu tejto farby nebol známy až do 19. storočia, kedy ho vedci znovu vytvorili analýzou použitej farby.

Vďaka tomu je dnes možné túto farbu znovu vyrobiť, no vedci sa namiesto bežného použitia ako súčasť náterov a farieb, rozhodli nájsť spôsob, ako ju využiť pri rôznych moderných zobrazovacích technikách v medicíne. Zároveň pracujú aj na možnosti vyrobiť z nej nový typ bezpečnostného atramentu poprípade ako nový druh prášku na zisťovanie odtlačkov prstov pri rôznych zločinoch.

Viac o možnostiach využitia tejto farby aj v nasledujúcom videu z produkcie SciShow.

Zdroj: youtube.com

Foto: pixabay.com

Reklama (Heuréka)