Vedci sú o ďalší krôčik bližšie k vytvoreniu umelej ľudskej spermie

0
9
Umelé spermie

Každý rok počúvame o zhoršujúcej sa kvalite mužských spermií s varovaním, že ak sa súčasný životný štýl ľudstva nezmení, o niekoľko desaťročí môžeme dospieť do stavu, že muži nebudú schopní splodiť nové potomstvo. Pre všetkých, ktorí sa obávajú o svoju mužnosť tu je možno potešujúca správa. Vedci sú zas o niečo bližšie k vytvoreniu “umelej spermie”.

Profesor Azim Surani z Gurdonovho inštitútu pôsobiaceho pri univerzite v anglickom meste Cambridge na každoročnej konferencii Progress Educational Trust oznámil, že vedecký tím pod jeho vedením je v procese vytvorenia laboratórne vypestovanej spermie. Cieľom je vytvoriť ľudské spermie a vajíčka z kmeňových buniek, poprípade z buniek pokožky dospelých jedincov. Rovnaký postup sa im v minulosti osvedčil u myší.

„Jedna sa však o veľmi komplikovaný proces, ktorý si vyžaduje dôslednosť a prirodzený vývoj v súlade s vnútorným časovým usporiadaním. Môžete vytvoriť vajíčko, ktoré vyzerá ako vajíčko, no z pohľadu molekulárnej štruktúry to vajíčko nemusí byť. Nikto nechce vytvoriť niečo, čo by teoreticky mohlo vyrásť do nejakej abnormálnej životnej formy,“ vysvetľuje spomínaný profesor.

Preto podobne ako ktorákoľvek umelá zložka procesu reprodukcie, aj v prípade umelých spermií bude potrebný ešte nejaký ten čas, kým sa to všetko doladí. Spomína sa aj celé desaťročie.

Zdroj: theguardian.com

Foto: pixabay.com