Vedci úplnou náhodou prišli na to, ako predĺžiť život batériám takmer na večnosť

0
2

V dnešnej mobilnej IT dobe je azda jedným z najdôležitejších parametrov každého prístroja údaj o výdrži batérie. Každý túži po batérií, ktorá vydrží večne. A ľudstvo sa k tomu možno priblížilo o niečo viac.

Vedci z University of California,v meste Irvine dokázali pomocou zlata a skupiny nových prvkov vyrobiť batériu, ktorá si udržuje svoj výkon aj po stovkách tisícoch nabíjacích cyklov. V porovnaní s dnes najčastejšie používanými Li-ion batériami by to mohlo znamenať výrobu batérií s tak povediac nekonečnou životnosťou. A všetko to vzniklo úplnou náhodou.

Dnešné batérie časom strácajú výkon. Neustálym nabíjaním a vybíjaním ich kapacita klesá, čiže je logické, že nový telefón vám na jedno nabitie vydrží aj pár dní, no po roku používania je táto doba v závislosti od zaobchádzania možnože aj polovičná. Táto nová batéria má za sebou zatiaľ síce len trojmesačný životný cyklus, no počína si viac ako obdivuhodne. Vedci ju stihli nabiť až dokonca 200 000 krát a nie je to na nej výdrži vôbec poznať.

Nová batéria používa technológiu známu ako „nanowire“ teda použitie nano elektródy, ktorej tenké zlaté jadro obkolesujú vrstvy oxidu manganičitého a elektrolytický gél podobajúci sa na plexisklo.

Ako sme spomínali, k objavu došlo náhodou počas testov s novými elektródami. Použitie tohto špeciálneho gélu umožnilo zopakovať tisíce nabíjacích cyklov bez straty kapacity. Ak sa táto technológia potvrdí v praxi, môžeme sa tešiť na úplne nový druh batérií.

Zdroj: inhabitat.com

Reklama (Heuréka)