Výsledky laboratórnych testov spoločnosti Colgate: zubná pasta a ústna voda neutralizujú až 99,9 % koronavírusu

0
287
Umývanie zubov
Umývanie zubov

Aký je potenciál produktov ústnej hygieny na spomalenie šírenia koronavírusu? To je cieľom práve prebiehajúceho klinického výskumu spoločnosti Colgate.

Zubné pasty s obsahom zinku alebo cínatých zlúčenín ako aj ústne vody obsahujúce cetylpyridínium chloridu (CPC) dokážu neutralizovať vírus spôsobujúci COVID-19, a to až o 99,9 %. Ukazujú to laboratórne štúdie, ktoré sú súčasťou výskumného programu spoločnosti Colgate. Ten zahŕňa klinické štúdie realizované na infikovaných osobách a ich cieľom je posúdiť účinnosť produktov starostlivosti o ústnu hygienu v znižovaní množstva vírusu v ústach a potenciálnom spomaľovaní prenosu nového typu koronavírusu.

V rámci týchto štúdií sa ako prvé skúmali účinky zubných pást. Zistilo sa pri nich, že zubné pasty Colgate Total a Meridol dokázali neutralizovať 99,9 % vírusu po dvoch minútach kontaktu. Podobné účinky boli zaznamenané aj v prípade ústnych vôd Colgate Plax a Colgate Total, kde došlo k neutralizácii vírusu už po 30 sekundách. Štúdie ukončené v októbri sa uskutočnili v spolupráci s Inštitútom pre výskum verejného zdravia Rutgers New Jersey Medical School (NJMS) a laboratóriami Regional Biosafety Laboratories.

Výsledky ukazujú, že ku zníženiu šírenia nového koronavírusu spôsobujúceho COVID-19 môžu prispieť aj niektoré zubné pasty a ústne vody, a to dočasným znížením množstva vírusu v ústach. Vírus sa šíri prostredníctvom respiračných kvapôčok alebo malých častíc, ktoré vznikajú, keď infikovaná osoba kašle, kýcha, spieva, hovorí alebo dýcha, uvádza Americké stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (U.S. Centers for Disease Control and Prevention).

„Sme na začiatku nášho klinického skúmania, avšak už naše predbežné laboratórne a klinické výsledky vyzerajú veľmi sľubne,“ hovorí Dr. Maria Ryan, vedúca klinického vývoja Colgate, a dodáva: „Čistenie zubov pomocou kefky a vyplachovanie úst nemôžeme považovať za liečbu, ani spôsob, ako sa chrániť pred infekciou. Môžu nám však pomôcť znížiť prenos a spomaliť šírenie vírusu a doplnia tak ochranu, ktorú nám v súčasnosti poskytujú rúška, odstupy a časté umývanie rúk.“

„Vzhľadom na to, že sliny môžu obsahovať porovnateľné množstvá vírusu ako sa nachádza v nose a krku, je pravdepodobné, že vírus SARS-CoV-2 pochádzajúci z úst prispieva k prenosu choroby, najmä u asymptomatických osôb s ochorením COVID-19, ktoré nekašlú. To naznačuje, že zníženie vírusu v ústach by mohlo pomôcť zabrániť prenosu v čase, keď sú produkty starostlivosti o ústnu dutinu aktívne,” povedal Dr. David Alland, šéf oddelenia pre Infekčné choroby a riaditeľ Centra pre reakciu na COVID-19 a pripravenosť na pandémiu, ktorý viedol štúdiu Rutgers NJMS spolu s kolegami Dr. Pradeepom Kumarom a Dr. Riccardom Russom.

Spolu s laboratórnou štúdiou sponzorovala spoločnosť Colgate klinickú štúdiu zahŕňajúcu približne 50 hospitalizovaných osôb s ochorením COVID-19. Táto štúdia preukázala schopnosť ústnych vôd Colgate Total (s CPC a zinkom), Colgate Peroxyl a Colgate PerioGard dočasne podstatne znížiť množstvo vírusu v ústach. Výskumní pracovníci sa plánujú podeliť o svoje zistenia v decembri. Ďalšie štúdie klinického výskumu zubných pást a ústnych vôd podporované spoločnosťou Colgate sú v počiatočných fázach v Rutgers, Inštitúte Alberta Einsteina v Sao Paule v Brazílii a na Univerzite v Severnej Karolíne na fakulte zubného lekárstva Chapel Hill Adams School of Dentistry s asi 260 ľuďmi s ochorením COVID-19, ktorí sa zúčastňujú na týchto štúdiách.

„Spoločnosť Colgate spolupracuje s mnohými výskumníkmi z celého sveta na uskutočňovaní klinického výskumu zameraného na výskum potenciálu produktov pre starostlivosť o ústnu dutinu v znižovaní vírusovej záťaže ako stratégie zníženia rizika,“ uviedla Dr. Ryan. „Myslíme si, že starostlivosť o ústnu dutinu hrá úlohu popri iných preventívnych opatreniach aj v boji proti globálnej pandémii.“

Ako hovorí Dr. Mark Wolff, dekan s hodnosťou Morton Amsterdam v rámci Penn Dental Medicine na Pennsylvánskej univerzite: „Čím viac budeme pri tejto pandémii o víruse vedieť, tým efektívnejší v boji s ním môžeme byť. Preto som nadšený, keď vidím impozantný výskumný program Colgate. Musíme naďalej dodržiavať preventívne opatrenia odporúčané zdravotníckymi orgánmi a pomocou týchto štúdií môžeme preukázať ďalší spôsob, ako sa zaoberať prenosom ochorenia na ľudí v úzkom kontakte, najmä v zubnej ordinácii. To by bol dôležitý pokrok.”

Spoločnosť Colgate, ako svetovo uznávaný expert, sa zaviazala byť na čele v oblasti vedy a zabezpečiť, aby jej výrobky riešili výzvy v oblasti zdravia a zodpovedali potrebám spotrebiteľov. Ďalšie informácie o účinkoch ústnej hygieny na celkové zdravie a ďalšie pohľady na tvárové rúška a iné témy nájdete na internetovej stránke www.colgate.com.