Základné parametre, ktoré si všímať pri výbere puškohľadu

0
180

Puškohľad patrí k základnej poľovníckej výbave. Veď ako inak by ste chceli triafať ciele na veľké vzdialenosti? Ak ste medzi poľovníkmi nováčikom a chystáte sa kúpiť si svoj prvý puškohľad, poradíme vám, ako postupovať pri výbere. A možno bude tento článok užitočný aj pre skúsenejších poľovníkov.

Využitie, ovládanie a tubus 

Prvoradé je využitie puškohľadu. Tie sa totiž delia na posedové, svojimi parametrami vhodné pre streľbu na dlhšie vzdialenosti, nadhánkové, ktoré využijete pri streľbe na pohyblivé ciele na kratšie vzdialenosti a taktiež poznáme univerzálne puškohľady s variabilným zväčšením.

Ďalej je dobré si všímať aj ovládanie puškohľadu. To musí byť jednoduché a intuitívne, aby ste mohli pred streľbou puškohľad rýchlo a bez problémov nastaviť, prípadne komfortne upravovať nastavenia počas streľby.

Tubus puškohľadu by mal byť z kvalitného a odolného materiálu, keďže musí odolávať oterom, oderom a rôznym prírodným vplyvom. Takýmito materiálmi sú hliník, dural, či ich zliatiny. Taktiež by puškohľad nemal odrážať slnečné lúče, či mesačné svetlo.

Mechanika, zámerná osnova a cena

Viete, podľa čoho spoznáte kvalitný puškohľad? Podľa značky? Aj tak, napríklad pri výrobcovi optiky ZEISS ide o stávku na istotu, ale my sme teraz mali na mysli niečo iné a teda mechaniku puškohľadu. Tá musí držať nástrel aj pri otrasoch a spätných rázoch.

Pri zámerných osnovách máte na výber množstvo prevedení. Dôležité je však aj jej osvetlenie, ktoré umožní osnovu vidieť aj za ostrého slnka a zároveň nebude priveľmi oslepovať počas noci. A taktiež kraje svetelného bodu nesmú byť neostré a bez pravidelného tvaru.

V neposlednom rade je dôležitá aj cena. Tá je pri puškohľadoch rôzna. Môže začínať na niekoľkých stovkách a kľudne sa vyšplhať na pár tisíc. Samozrejme, čím drahší puškohľad, tým spĺňa viac (aj spomínaných) parametrov.

Zdroj obrázka:

Autor: gan chaonan / Shutterstock.com