Žijúci veterán z II. svetovej vojny opísal svoje pocity z premiéry filmu Dunkirk

0
22
Vojnový veterán opisuje svoje pocity z filmu Dunkirk

Dlho očakávaná premiéra filmu Dunkirk, čo možno označiť aj za premiéru pre známeho anglického režiséra Christophera Nolana (Insomnia, Batman začína, Temný rytier, Počiatok, Interstellar), keďže ide o prvý jeho film založený na reálnych historických udalostiach, sa do kín dostáva práve v týchto dňoch.

Film ako sme už naznačili opisuje reálne udalosti z II. svetovej vojny, konkrétne v čase  medzi 27. májom a 3. júnom roku 1940. Jednalo sa o operáciu Dynamo, ktorá predstavovala hromadnú evakuáciou približne 400 tisíc Nemcami obkľúčených spojeneckých – britských, francúzskych a belgických – vojakov z pláží a prístavu francúzskeho mesta Dunkerque.

Portál Global News v tejto súvislosti oslovil 97-ročného vojnového veterána, ktorý sa spomínanej operácie zúčastnil, na jeho názor na film. V tom čase iba 20-ročný vojak Royal Navy, Ken Sturdy, si síce ťažko, ale s veľkým precítením zaspomínal na všetku tú hrôzu vojny, ktorú prežil. Počas premiéry filmu v kine Westhills Cinemas sa minulý piatok preniesol znovu na bojové pole. „Nikdy som si nemyslel, že to niekedy ešte uvidím. Bolo to akoby som tam znovu bol,“ opisuje svoj zážitok veterán Ken.

Viac o jeho pocitoch nájdete v dojímavom rozhovore pre spomínaný portál.

Zdroj: globalnews.ca