Žilinčan Šimon miluje hory a na jeho fotografiách to je aj vidieť

0
11

Volám sa Šimon Trnka, mám 27 rokov, bývam v Žiline kde som sa aj narodil. Pracujem v súkromnej firme. A toto je príbeh o mne, a mojej láske k horám.

Na webe sa prezentujete ako amatérsky fotograf. Ako ste sa dostali k fotografii, poprípade ako si spomínate na svoje začiatky.

Som amatérsky fotograf, neživím sa tým. Skôr sa beriem ako turista a milovník hôr, ktorého nadchlo aj fotenie. Prvý vlastný foťák som si kúpil ako 18 ročný, malý vreckový Canon, ktorý mal aj možnosť manuálneho nastavovania určitých parametrov a režimov, zaujali ma tie možnosti a chcel som niečo lepšie. Momentálne fotím s Nikonom D750, s ktorým som maximálne spokojný.

Z Vašich fotografií je zrejmé, že milujete prírodu, obzvlášť hory. Zaujímate sa aj o typy fotografií?

Najčastejšie fotím hory na mojich turistických výletoch, občas sa stane, že idem aj sám, ale väčšinou sme viacerí. Z obľúbených žánrov fotografie sú to najmä východy a západy slnka. Ďalším objektom fotiek je aj Mliečna dráha, ale to je už veda sama o sebe a nie vždy sú ideálne podmienky.

Zapájate sa do fotografických súťaží? A ak áno, môžete sa pochváliť aj nejakými významnejšími úspechmi?

Vlastne vôbec, ale čo beriem ako splnený sen a mal aj ohlas na Slovensku je nafotenie polárnej žiary v Malej Fatre z marca 2015. Prekvapil ma aj ohlas na článok na boredpanda.com o prespávaní na kopcoch, ktorý zdieľali servery po celom svete, to malo aj za dôsledok uverejnenie článku vo francúzskom foto magazíne na 8 stranách.

Kto vám pomáha pri fotení pomáha. Na mnohých fotografiách ste aj vy, máte so sebou pri potulkách horami aj nejakú ďalšiu spriaznenú dušu?

Pri fotení na extrémnejších miestach, alebo nočných fotkách je mojim pomocníkom trojnohý statív. Expozície sa pohybujú okolo 20 sekúnd. To by asi nikto neudržal bez pohnutia.

Čo je podľa vás najťažšie na tom byť fotografom v dnešnej digitálnej dobe plnej fotografov?

Byť amatérskym fotografom ako som ja je úplne jednoduché, stačí mať foťák a robiť to, čo človeka baví. Ja si behám po horách, vymýšľam rôzne pozície pre fotky a užívam si východy a západy slnka. Ale verím že profesionáli to nemajú ľahké a ťažko sa im presadzuje.

Máte vo fotení nejaké ciele, alebo to nechávate voľne plynúť.

Vo fotení nie, mám skôr turistické ciele spojené s fotením. Blíži sa zima a rád by som pokračoval v dobrodružstvách a prespával aj naďalej na kopcoch. Zimné ciele sú jasné, prespať napríklad na Lomnickom alebo Gerlachovskom štíte. Samozrejme že bez foťáku to nepôjde a rád by som nafotil zaujímavé zábery.

Ako je to s postprodukciou Vašich fotografií? Venujete sa aj ich úprave, alebo uprednostňujete radšej „nedotknuté zábery“?

Fotografia musí zaujať, určite by niektoré zaujali aj tak, ako sú odfotené, ale vo väčšine prípadov to tak nie je, preto všetky fotky upravujem v počítači do takej podoby, aby som s ňou bol spokojný. Najnáročnejšia je úprava fotiek s Mliečnou dráhou, tam sa pohybuje úprava v rozmedzí 5 až 10 minút.

Aké je Vaše fotografické vybavenie, s ktorým najradšej pracujete?

Moju výbavu tvorí Nikon D750, Nikon 24-120 F4 objektív, Samyang 14mm F2.8 objektív, polarizačný a ND filter, statív a náhradná baterka.

Aké je Vaše odporúčanie pre všetkých, ktorí túžia stať sa fotografom? Ísť do toho alebo nie? Stojí tá námaha investované peniaze za to?

V dnešnej dobe je niekedy ťažké rozoznať, či je fotka robená foťákom za 2000€ alebo mobilom. Rozdiely sú vidieť pri horších svetelných situáciách, pri fotení v noci, západoch alebo východoch slnka. Bežným turistom, ktorí sa pohybujú v prírode počas dňa stačí kompakt. Tým, čo plánujú fotiť aj za slabších svetelných podmienok určite odporúčam zrkadlovku a statív. V mojom prípade sa investícia oplatila, s fotkami som spokojný, majú ohlas aj doma aj v zahraničí a tie zážitky s tým spojené sú na nezaplatenie.

Srdečne ďakujeme za rozhovor a tu je ukážka spomínanej tvorby uverejnenej aj na webe boredpanda.com.

Národný park Západných Tatier

Národný park Vysokých Tatier

Národný park Nízkych Tatier

Veľký Choč

Národný park Malá Fatra

Zdroj: Šimon Trnka

Reklama (Heuréka)