Zvuková izolácia bytov: Ako si vytvoriť tie najlepšie podmienky

0
8
Kročajová izolácia pod plávajúcu podlahu
Kročajová izolácia pod plávajúcu podlahu

Život v byte, kde počujete viac cudzích zvukov, ako svoje vlastné slová, sa môže stať niekedy humorným príbehom pre grotesku, no často môže ísť o dobrý námet pre hororový film. Šťastný koniec tohto problému je možný, ak sa budete vážne zaoberať témou zvukovej izolácie. V súčasnosti na to predsa existuje mnoho spôsobov, ako sa dokonale chrániť pred hlukom a užívať si pohodlie.

Vysoká kvalita zvukovej izolácie – záruka zdravia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie v modernej spoločnosti od 80. rokov rástla hladina hluku v priebehu desaťročí v priemere o 20 %. To súvisí najmä s nárastom počtu vozidiel. Výskumníci z Univerzity v Michigane ale zistili, že silný šum a hluk môže u ľudí zvýšiť hladinu krvného tlaku.

Navyše takto nepríjemné akustické podnety, ak sa hromadia, nepozorovane a systematicky vedú k únave a nervozite. Problém zvýšenej hladiny hluku je známy takmer každému obyvateľovi veľkého mesta. Napríklad hlasitosť hluku z diaľnice je 75-80 dB. Pre porovnanie, príjemné šuchotanie lístia, s ktorým sa pohráva jemný vánok je len 10 dB.

Normy prípustnej hladiny hluku v obytných priestoroch sú upravené na 40 dB počas dňa a 30 dB v noci. Ak chcete dosiahnuť tieto normatívne ukazovatele a žijete v podmienkach vysokej hladiny hluku, môžete použiť špeciálnu zvukovú izoláciu priestorov. Reč je o modernej kročajovej izolácii.

Kročajová izolácia pod plávajúcu podlahu

Nie všetky domy si vyžadujú úplnú zvukovú izoláciu na všetkých stranách naraz. Toto riešenie je dôležité hlavne pre panelové domy s vysokým predpokladom pre tenšie steny. Tehlové domy (materiál, ktorý sa začína používať aj na výstavbu moderných bytov) sú lepšie chránené pred prenikaním hluku cez steny a vyžadujú si viac menej zvukovú izoláciu okien a dverí.

V prípade, že máte hlučných susedov zhora, budete potrebovať zvukovú izoláciu stropu, a ak je to naopak, hlučný sused pod vami, zíde sa vám kvalitná kročajová izolácia pod plávajúcu podlahu.

Jej výhodou je, že hrúbka izolačnej peny je minimálna, takže sa podlaha nezvýši a nebude tak brániť pohodlnému bývaniu.

Treba mať na pamäti, že vždy len samotná prítomnosť vysoko kvalitných a drahých zvukotesných materiálov v dome ešte nie je zárukou zdravého pohodlia. Musíte vykonať aj potrebné výpočty a správne navrhnúť zvukotesné konštrukcie, s čím vám predajcovia kvalitnej zvukovej izolácie určite pomôžu.

Reklama (Heuréka)