Aj „pokožka“ vášho auta si zaslúži starostlivosť

0
430
Krásny lak na aute
Krásny lak na aute

Tak ste sa dočkali! Po dôkladnom vyberaní a zvažovaní všetkých premenných, máte auto svojich snov! Krásne, nablýskané, voňajúce novotou. No stačí maličkosť – poškodený lak – a radosť vystrieda hnev.

Výberu auta zvyčajne venujeme veľkú pozornosť. Chceme poznať jeho výkon, jazdné vlastnosti, spotrebu a ešte milión iných viac i menej dôležitých vecí. Vyberieme, kúpime, zaplatíme (splátku), poistky a sľubujeme si, ako sa o svoju novú pýchu budeme starať. Spočiatku ju pravidelne vysávame (poznáme aj takých, ktorí sa do auta prezúvajú), dávame ju umyť, najlepšie ručne, aby sa zbytočne nepoškodzoval lak, z času na čas navoskovať. Napriek tomu to nestačí. Vôňa novoty z interiéru postupne vyprcháva, no čo je horšie, zub – aj krátkeho – času poznať najmä na laku. A to bolí, naozaj bolí!

„Ani ten najlepší šofér, chrániaci svoje auto ako oko v hlave, sa nedokáže vyhnúť poškodzovaniu laku na aute. Škrabanec či drobnú odreninku môže spôsobiť aj niekto z auta zaparkovaného vedľa či manželkine ruže, ktoré lemujú cestu do garáže,“ hovorí špecialista na autofólie Denis Halász. „No ešte väčšie škody, ktorým sa bez špeciálnej starostlivosti o lak naozaj nedá zabrániť, spôsobujú kamienky na cestách odfrkujúce spod kolies ostatných áut, prach a neviete si predstaviť, aký agresívny môže byť vtáčí trus.“ No hnus!

Dlho krásne a mladé

Našťastie existujú spôsoby, ako zachovať „pokožku“ auta dlho krásnu, mladú a bez „vrások“. Presne ako protivráskové krémy, ktoré spomaľujú starnutie pokožky, chránia ju pred UV žiarením, voľnými radikálmi a ďalšími škodlivinami, svojmu autu môžeme dopriať antiaging v podobe fólií.

„Áno, vďaka vede, výskumu a technologickým postupom existuje celý rad fólií, ktoré chránia lak auta alebo sklá, čím vozidlo zachovávajú dlhší čas v najlepšej kondícii a zároveň zbytočne rýchlo neklesá jeho hodnota,“ potvrdzuje D. Halász.

Toľko možností!

Príjemné novinky, že? Ešte sa v nich zorientovať, lebo tak ako každý z už spomínaných antiaging krémov funguje na trochu odlišnom princípe, hoci cieľ majú rovnaký, aj ochranných fólií na auto je viacero druhov. „Spoločné majú to, že na niekoľko rokov dokonale ochránia lak auta pred akýmikoľvek škrabancami, pred vplyvom počasia či prírody. Samozrejme, pod podmienkou, že použijete kvalitné originály, ktoré sú odborne aplikované,“ upozorňuje špecialista na fólie a začne vymenúvať ich druhy.

Rady a typy odborníka

Najdokonalejšiu ochranu laku podľa neho poskytujú transparentné, teda priehľadné polyuretánové fólie, ktoré vytvoria na „pokožke“ auta neviditeľnú vrstvu brnenia. Špičkou medzi týmito fóliami je napríklad ochranná fólia XPEL Ultimate alebo jej mladšia sestra XPEL Ultimate Plus. „Tieto fólie sú na milimeter presné na každý jeden diel každého typu auta, pretože sú predrezané počítačom podľa presných továrenských šablón pre každý typ auta a potom sú bezpečne nalepené na zraniteľné lakované povrchy. Fólie z radu XPEL ich na desať rokov dokonale chránia, fólia sa nebude olupovať, praskať, žltnúť ani sa na nej nebudú robiť nepekné bublinky.“ Tých desať rokov sa nám páči. Ale čo potom, ako dostať z krásne zachovaného laku lepidlo?! „Všetky kvalitné fólie na auto majú spoločné to, že po ich odstránení lepidlo nezostáva na laku, ale na fólií, takže nič netreba prácne čistiť,“ upokojuje nás D. Halasz.

Chce to zmenu?

Ďalšími druhmi fólií sa dá nielen ochrániť lak, ale aj zmeniť farbu či dizajn auta. „Obalením auta do fólií Color Change sa dá naozaj zmeniť farba buď časti karosérie, alebo celého vozidla bez nutnosti drahého a komplikovaného lakovania,“ zasväcuje nás ďalej odborník. Tieto fólie môžu byť lesklé, matné alebo s textúrou. Samozrejme, fóliami sa dajú vylepšiť aj sklá auta, napríklad ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií schválené fólie Bruxafol chránia nielen pred prehrievaním interiéru, UV žiarením, neželanými pohľadmi, ale tiež pred poškriabaním skla alebo pred jeho rozbitím. „Ja byť auto, vo fólii sa cítim ako v bavlnke, v bezpečí a pekný,“ smeje sa D. Halász a my sa usmievame s ním. Profesionálna deformácia sa prejavuje rôzne, ale za jeho prehľad sme naozaj vďační.