Ako vybrať sedaciu súpravu

0
3084
Rohová sedačka
Rohová sedačka

Chystáte sa na kúpu sedacej súpravy? Neriaďte sa len cenou a vizuálnou stránkou. Zohľadnite pri výbere aj tieto parametre!

Rozmery

Väčšiu, menšiu, dvoj či trojsedačku? Ťažko radiť, výber je len na vás a možnostiach vášho interiéru. Berte ale do úvahy aj výšku posedu. Ak je sedacia časť pod úrovňou kolien, takáto sedačka sa hodí skôr na neformálnejšie účely a domáce posedenie, pri ktorom sa môžete pohodlne rozvaliť. Z hlbokého sedu sa ale ťažšie vstáva, s čím by mohli mať problém najmä starší ľudia.

Posed nad úrovňou kolien bude viac vyhovovať vyšším ľuďom, ľuďom so zdravotným hendikepom a situáciám formálnejšieho charakteru.

Podklad sedáku

Môže ho tvoriť drevotriesková doska. V takom prípade je súprava tuhšia a náchylnejšia na opotrebenie. Plusom je ale zase veľmi prijateľná cena. Mäkšiu a komfortnejšiu variantu tvoria sedacie súpravy s vlnovkovitou pružinou. Takéto prevedenie poskytuje sedačke okrem iného aj dlhšiu životnosť používa sa najmä pri kvalitných sedacích súpravách.

Sedacia súprava v tvare U
Sedacia súprava v tvare U

Výplň sedáku

Ak v popise sedačky zbadáte značku T, znamená to, že výplň jej sedáku tvorí polyuretánová pena. Môže mať rôznu tuhosť – tú spoznáte podľa čísla, ktoré za T nasleduje. Čím je vyššie, tým je pena odolnejšia a tuhšia.

HR PUR je modifikovaná polyuretánová pena vyššej kvality, tuhosti aj životnosti a samozrejme aj vyššej ceny, ktorá stúpa úmerne s rastúcou kvalitou vlastností.

Ako výplň môže slúžiť aj tzv. Bonellova pružina s vyššou tuhosťou aj životnosťou v porovnaní s PUR penami.

Tuhosť sedačiek

Práve spomenutými kategóriami je ovplyvnená aj tuhosť sedacích súprav ako takých. Veľmi tvrdé sedenie bude ponúkať napríklad kombinácia PUR peny a Bonellovej pružiny s drevotrieskovou doskou. Naopak, veľmi mäkké zase PUR pena s vlnovkovitou pružinou. No a zlatý stred v tuhosti by mala dodať kombinácia HR PUR peny s pružinou. Ani toto ale nie je univerzálne platné rozlíšenie, pretože veľa závisí aj od kvality a hrúbky tých-ktorých materiálov