Ako spoznať Bratislavu a jej krásy za jeden deň

0
1370
Ak nemáte na dlhé dovolenky čas, je tento typ výletu pre vás dokonalý
Ak nemáte na dlhé dovolenky čas, je tento typ výletu pre vás dokonalý

Dovolenková sezóna sa pomaly rozbieha, ale podmienky pre cestovanie do exotických krajín sú obmedzené. Preto je možno vhodná chvíľa a čas na spoznávanie slovenských krás. Naša rodná vlasť je na ne bohatá a každého jedného cudzinca preto svojou krásou upúta. Pridajte sa k nim aj vy a zamierte spolu s nami do Bratislavy.

Ak nemáte na dlhé dovolenky čas, je tento typ výletu pre vás dokonalý. Spoznáte nádherné mesto na juhu Slovenska, v ktorom na vás čaká množstvo zaujímavých vecí a pamiatok.

Začnite na Bratislavskom hrade

Cesta k hradu ide pozdĺž ulice s názvom Zámocká. Bratislavský hrad pozostáva z hradu, v ktorom je v súčasnosti niekoľko múzeí, presnejšie niekoľko pobočiek jedného múzea a park, z ktorého môžete obdivovať výhľady na Staré mesto, Dunaj a Most SNP.

Vstup na územie Bratislavského hradu je bezplatný, v múzeu si už musíte zaplatiť.

Pamiatky v meste

Veľmi veľa z nich nájdete práve na hrade, vrátane kniežaťa Veľkej Moravy, Svätopluka a svätej Alžbety Uhorskej, ktorej je zasvätený Modrý kostolík. Po prehliadke Bratislavského hradu vám odporúčame spoznať aj Staré mesto.

Skúste ale vstúpiť na jeho územie cez Michalskú bránu. Je to jediná brána hradného múru v Bratislave, ktorá prežila dodnes. Strážna veža, ktorej výška je 51 metrov, má aj múzeum zbraní. Bonusom k ich výstave vám bude skvelý výhľad z okien veže. S lístkom zakúpeným v múzeu zbraní môžete potom navštíviť aj lekáreň, ktorá sa nachádza takmer hneď vedľa veže.

Vydajte sa aj na nábrežie Dunaja, na Hviezdoslavovo námestie. Dajte si občerstvenie v jednej z reštaurácií v Starom Meste a nechajte sa unášať atmosférou rušného, historického miesta.

So spoznávaním ale nekončíme, pretože možností kam ísť v Bratislave je naozaj veľa a chutný obed alebo občerstvenie vám na spoznávanie ďalších častí mesta energiu dodá.

Most SNP a vyhliadková plošina

Ak ste v prvý krát v Bratislave a máte čas na objavovanie jej krás, určite nevynechajte symbol tohto mesta, most SNP, ktorý oddeľuje Staré mesto a Bratislavský hrad od druhej časti mesta. Najdôležitejšou črtou tohto mosta nie je to, že nemá jedinú oporu v kanáli Dunaja, ale v pozorovacej plošine, ktorá je postavená na samom vrchole jedinej podpery visutého mosta. Odtiaľ sa vám otvára nádherný výhľad na celú Bratislavu.

Grasalkovičov palác a budova Slovenského rozhlasu

Grasalkovičov palác bol postavený v 18. storočí pre grófa Antona Grasalkoviča, ktorý mal na starosti ekonomiku krajiny. V budove sa často zhromažďovala šľachta, konali plesy a koncerty. Po celú dobu od svojho otvorenia slúžil palác ako sídlo vplyvných ľudí. A po získaní nezávislosti Slovenska sa palác stal sídlom prezidenta krajiny.

Ak už budete v hlavnom meste Slovenska, určite nezabudnite na „selfie“ pred budovou Slovenského rozhlasu. Od paláca je to asi 10 minút pešej chôdze. A ak vám zostane energia, skúste vystúpiť aj na Slavín. Možno popri spoznávaní týchto pamiatok natrafíte aj na zaujímavé podujatie, vďaka ktorému sa dokonale odreagujete. No čo poviete, nie je to ako jednodňová dovolenka skvelý nápad?

Zdroj obrázka: TTstudio/Shutterstock.com