5 darov prírody, ktoré zachránia vaše boľavé hrdlo aj bez použitia chémie

0
1023
Liečivé bylinky
Liečivé bylinky

Ako sme sa v posledných dňoch veľmi rýchlo presvedčili, chladné obdobie je spojené s prepuknutím rôznych infekčných chorôb a zvýšenou pravdepodobnosťou výskytu vážnych respiračných ochorení. Záchranu potom hľadáme v liekoch, ktoré ale ničia náš tráviaci trakt a jeden z najdôležitejších orgánov v tele. Dá sa tomu predísť aj bez škodlivej chémie.

Bolesť v krku je jedným z najbežnejších dôvodov pre vyhľadanie lekárskej starostlivosti. Mnohí ale prvé príznaky ignorujú. Ak sa však prevencia a včasná diagnostika podcenia, môže dôjsť k vážnemu zhoršeniu zdravotného stavu. Podľa prieskumov ročne zomrie na bakteriálne infekcie viac ako 30 000 ľudí. Prevencia je preto základ.

Namiesto liekov ale môžete siahnuť po úplne neškodnom a účinnom prostriedku. Darov prírody, ktoré sa o vaše boľavé hrdlo dobre postarajú, je hneď niekoľko. O tých najdôležitejších si teraz niečo povieme.

Mäta a rumanček

Čaj z mäty je okrem iného veľmi prospešný pre naše sliznice. Listy majú najmä zmäkčujúci účinok na sliznicu dýchacieho systému, preto sa tieto prípravky na rastlinnej báze často predpisujú na bronchitídu, tracheitídu a iné choroby.

Špecialisti preto odporúčajú zahrnúť mätu aj do stravy pacientov trpiacich obyčajným prechladnutím. Čaj s mätou a citrónom dodáva telu silu, zmierňuje bolesti v krku a tiež pomáha znižovať telesnú teplotu.

Aj rumanček je jednou z najznámejších liečivých rastlín vyskytujúcej sa v našom klimatickom pásme. Má mierne protizápalové, dezinfekčné a analgetické účinky, ktoré vám v kombinácii s inými bylinkami pekne posilnia imunitu.

Rakytník

Zdravotné výhody rakytníka sú obrovské, ale z nejakého dôvodu ho mnohí ľudia stále ešte dobre nepoznajú a nevyužívajú. Najobľúbenejšie sú džemy a oleje z rakytníka. Výhodou sú jeho jedinečné vlastnosti, ktoré ani počas tepelného spracovania nestrácajú svoje liečivé vlastnosti.

Rakytník sa často používa aj pri liečbe prechladnutia. Jeho olej sa dá použiť ako kvapky proti upchatiu nosa, no aj ako balzam na bolesti v krku.

Šalvia

Šalvia obsahuje flavonoidové a trieslové zlúčeniny, ako aj vitamíny P a éterické oleje. Vďaka prítomnosti týchto látok má šalvia vysokú antibakteriálnu aktivitu. Znižuje priepustnosť stien kapilár a krvných ciev, má hemostatické vlastnosti, ktoré tiež hrajú dôležitú úlohu v boji proti bolesti v krku. Môžete si urobiť z nej čaj alebo ju pravidelne kloktať.

Nechtík

Jednoducho vyzerajúci kvet nechtíka má silný potenciál pre svoje liečivé vlastnosti. Mnoho záhradkárov miluje túto rastlinu pre jej príjemný vzhľad, nenápadné dispozície, dlhé obdobie kvitnutia a iné nepopierateľné výhody pre človeka aj záhradu.

V prípade chorôb dýchacích ciest alebo bolesti hrdla, sa nechtík používa ako prostriedok na denné oplachovanie. Pomáha s ochorením hrtanu a angíny, účinne zmierňuje bolesť hrdla a znižuje zápalový proces. Oplachovanie dutín roztokom pomáha eliminovať infekciu a zabraňuje tak prechladnutiu.

Všetky vyššie spomenuté bylinky sú ideálnym prostriedkom, ako sa zbaviť bolesti hrdla a udržiavať si ho v tom najlepšom stave. Neostáva preto už nič iné, ako sa o zázračných účinkoch presvedčiť „na vlastnej koži“.

Zdroj obrázka: 5 second Studio/Shutterstock.com