Nórska úschovňa dát je navrhnutá tak, aby dokázala svoje informácie uchovať navždy, aj po konci sveta

0
258
Úschovňa dát

Keď príde apokalypsa, súostrovie Špicbergy v Nórsku možno bude obsahovať posledné zvyšky ľudskej civilizácie. Toto arktické súostrovie je domovom pre Globálnu úschovňu semien o rozhlohe 3,3 km2. Je to v podstate podzemný sklad, ktorý ukrýva stovky tisíc semien rastlín z celého sveta, ktoré budú použité v prípade katastrofického vyhynutia rastlín. Teraz sa podľa niektorých správa otvára nový sklad, ktorý využije priestory bývalej bane vo vlastníctve nórskej vlády.

Arktický Svetový Archív je navrhnutý na uschovávanie dát, nie semien, kde budú uložené historické a citlivé informácie na mikrografických flmoch vytvorených Nórskou firmou zameranou na uchovávanie dát (Piql). Film bude v škatuli schovaný hlboko pod zemou, kde ho v budúcnosti bude môcť hocikto prečítať, aj keby technológia použitá pri jeho tvorbe už neexistovala. Je to v podstate vysoko zabezpečená knižnica na uchovanie niektorých dokumentov, ktorá má vydržať katastrofy prírodného prostredia, cyber útoky, alebo vojny počas najbližších 500-1000 rokov.

V jednej z knižiek o archíve sa Piql vyjadril, že je potrebné aj v dnešnom digitálnom svete niektoré dokumenty uchovať v analógovej podobe: „Vo svete stále viac ohrozovanom cyber útokmi, digitálnou špionážou, manipuláciou s dátami a elektronickými „vojnami“, je stále viac a viac potrebné uchovávať potrebné a citlivé informácie v systéme, ktorý nie je závislý od technológií.“

Arktický svetový archív je offline dátový sklad, ktorý do budúcnosti zabezpečí bezpečnosť pre najcitlivejšie dáta. Nachádza sa v kryte odolnom voči katastrofám a samotné mikrografické filmy sú v permafrostových podmienkach ďaleko od politických a vojnových konfliktov.

Zatiaľ čo súbory môžu byť čítané online, samotný film môžete do rúk dostať iba tak, že požiadate o jeho vynesenie z vnútra skladu. Mikrofilm nemôž byť prepísaný, keď už raz bola jeho úprava dokončená. Preto budú dáta odolné voči pokusom o ich zneškodnenie alebo zmenenie.

Vývoj technológií je taký rýchly, že dáta vytvorené pred niekoľkými rokmi o chvíľu možno nebudú čitateľné. Napríklad ako chcete prečítať dokument z diskéty, keď už teraz nemajú skoro žiadne počítače čítačky schopné prezerať dáta na disketách. Mikrofilmy by sa dali nazvať modernou verziou runového písma vyrytého do kameňa – vieme ho čítať aj dlhý čas po jeho vzniku. Brazílska a Mexická vláda už do tohto archívu vložili dokumenty súvisiace s ich ústavou – niektoré pochádzajú až zo 16. storočia.

Zdroj: mentalfloss.com

Foto: pixabay.com